Memura Ek Gösterge Yeniden Meclis Gündeminde

Meclisin açılması ile birlikte 3600 ek gösterge yeniden gündeme geldi ve AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, değişikliğe olumlu yaklaştıklarını söyledi.

MEMURLAR 03.11.2019, 22:05
Memura Ek Gösterge Yeniden Meclis Gündeminde

Ek Gösterge Ne Zaman Çıkacak?

2019 Ekim ayı itibariyle TBMM tatile son verdi ve çalışmalarına başladı. Bir süredir gündemi meşgul eden 3600 ek gösterge de yeninde gündeme geldi. Polis, hemşire, din görevlileri ve öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge verilmesi daha önce cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gündeme getirilmişti. Son birkaç yıldır verilen bu sözün yerine getirilmesi bekleniyor. 

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, 3600 ek gösterge için düzenleme yapılmasına yönelik çalışmaların yapıldığını söyledi. Bu konuda olumlu bir yaklaşıma sahip olduklarını belirten Çelik, çalışmanın bütününün tamamlanması halinde kamuoyu ile açıklanacağını söyledi. Kesin açıklamanın ise ilgili tarafından yapılacağını açıkladı.

3600 Ek Gösterge ile Neler Değişecek?

3600 ek gösterge polis, hemşire, din görevlileri ve öğretmenlere verilecektir. Bu dört meslek grubu dışındaki memurlarda değişiklik olmayacaktır. Ek göstergenin artması ile maaşlarda da artış olacaktır. Ancak en büyük etki emekli olunduğunda görülecektir. Emekli olunması halinde emekli ikramiyesi ile emekli maaşları artış kaydedecektir. 

Ek gösterge 2200’den 3000 ya da 3600’a çıkarılırsa yaklaşık 1,5 milyon kişiyi etkileyecektir. 3600 ek gösterge düzenlemesinin yapılmasından sonra emekli olan kişilerin emeklilik hakları artacaktır. İşte bu yüzden pek çok memur emekli olmak için ek göstergenin çıkmasını beklemektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)