Memur Zamlarında Masaya Kim Olacak

Memur zamlarında toplu iş sözleşmelerinin yapılmasına çok az kaldı. Peki, memur zammı görüşmesinde masaya kim oturacak? Toplu Sözleşmede DPK krizi çıktı!

MEMURLAR 16.03.2019, 23:01
Memur Zamlarında Masaya Kim Olacak

Toplu Sözleşmede Kamuyu Kim Temsil Eder?
Toplu İş Sözleşmesinde DPK krizi ile akla gelen sorular arasında, kamuyu kim temsil edecek sorusu soruluyor. Merak edilen katılımın nasıl olacağı ve kim tarafından katılımın sağlanacağı? Belirlenmiş olan yasal mevzuata göre katılım olacaktır.

Yasal mevzuata göre madde 1, madde 2, madde 3, madde 4, madde 5, madde 6 ve madde 7 direkt olarak bu görüşmelerde kontrolün Devlet Personel Başkanlığı tarafından yönetilecek olduğunu göstermekte. Yapılacak olan zam görüşmelerinin kontrol altında tutulması ve iki tarafın da temsil gücünün olması için Başkanlık görev almalı.

DPB’den Tasfiye
Resmi Gazetede yapılan 9 Temmuz 2018 tarihli yayına göre 703 Sayılı KHK ile tasfiye edildi. KHK’da yer alan geçici madde ile başkanlığının tasfiyesinin bir yıl içinde tamamlanması öngörülmüştü. Tasfiye için tanınan süre ise 9 Temmuz’da doluyor. Başkanlığın tasfiye edilmiş olması gerekiyor. Toplu iş sözleşmeleri öncesinde bu duruma çözüm bulunması gerekiyor.

Peki, toplu iş sözleşmeleri ne zaman? Memurlar için TİS ne zaman?

Toplu İş Sözleşmelerinin ne zaman yapılacağına ilişkin de yasal mevzuat hakim. En geç Ağustos’a kadar tamamlanması bekleniyor. İş Sözleşmesine dair detaylar toplantıdan sonra belli olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)