Memur-Sen’in Toplu Sözleşme Talepleri Belli Oldu

Memur-Sen’in 2020-2021 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme teklifleri basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı.

MEMURLAR 24.07.2019, 22:20
Memur-Sen’in Toplu Sözleşme Talepleri Belli Oldu

Teklifler Açıklandı
1 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 5. Dönem toplu sözleşmesi uygulanacaktır. Bu süreye çok az bir zaman kala görüşmeler başladı. Yetkili konfederasyon olan Memur- Sen hükümetten talebini açıkladı. 3 milyon çalışan ve 2 milyon emeklinin mali ve sosyal hakları bu sözleşme ile netleşecektir. Bu yüzden Memur-Sen’in teklifi büyük önem arz ediyor. 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde yapılan basın toplantısında sendikanın teklifleri açıklandı. Açıklama sonrası dosya bakanlığa teslim edildi. Sunulan tekliflerle dengeli gelir dağılımı ve alın terinin karşılığını almayı sağlamak amaçlanacak. 

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, kamu işveren heyetinin vaatlerini gerçekleştirmek için bu durumun bir fırsat olduğunu ifade etti. Büyüme ve refahtan hak edilen payın verilmesini istedi. Toplu sözleşmeden elde edilen haklar ile mali haklar artmalı. Hükümet büyüme ve refahtan pay vermeyen duruşuna son vermelidir. 

Yalçın, görüşme masasında sadece mali değil, özlük ve sosyal hakların da olacağını söyledi.  Siyasi iradeye seslenerek hakların teslimi ve yasakların kaldırılması konusunda cesur davranılmasını istedi. Kamu görevlilerinin kıyafet, grev ve siyaset yasaklarının kalkmasını istedi. 

Teklifler Neler?
2020 ve 2021 yılları için açıklanan teklifler de belli oldu. 2020 yılında %3 refah payı, taban aylığa 200 TL zam ve birinci 6 aylık dönemde yüzde 8, ikinci 6 aylık dönemde yüzde 7 zam istendi. 2021 yılı içinse yüzde 2 refah payı, birinci 6 aylık dönemde yüzde 6, ikinci 6 aylık dönemde yüzde 76 olmak üzere zam istedi. 

Bu zamların kabulü halinde şu anda 3.334 olan en düşük memur maaşı 3.908 liraya çıkacaktır. 2021 sonunda ise 4.793 TL’ye ulaşacaktır. En düşük ve en yüksek memur maaşı arasındaki makasın daralması amaçlanmaktadır. Diğer kamu görevlilerine nispeten düşük maaş alan kişilerin geliri de artacaktır.

Sözleşmeli Memurlar Kadroya Alınsın
Toplu sözleşme tekliflerinden biri de sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi talebi oldu. Süreli ve süresiz olarak ayrılan sözleşmelere son verilmesi de istendi. 

Gelir vergisinin sabit yıl boyunca yüzde 15 olarak uygulanması istendi. Kamu görevlilerinin çocukları için kreş veya gündüz bakımevi sunulmalıdır. Sunulmazsa da 754 TL kreş yardımı ödenmelidir. 

Eş yardımı 295 liradan 576 liraya çıkarılmalıdır. Çocuk yardımı ise 144 liraya kadar arttırılmalıdır. Giyecek yardımının kapsamı genişletilmeli ve nakdi olarak ödenmelidir. Tüm kamu görevlilerine ilk sene için 450, ikinci sene ise 600 lira giyim yardımı ödenmelidir. Tüm kamu görevlileri için kurumları servis hizmeti sunmalıdır. Sunulmuyorsa nakit olarak ulaşım yardımı yapılmalıdır. Tüm kamu işyerlerinde yemek hizmeti sağlanmalı, sağlanamıyorsa nakdi olarak yemek ücreti ödenmelidir. Bayram ikramiyesi kamu görevlilerine de verilmelidir.

Yorumlar (0)