Memur Kanununda Değişiklik Yok

Kısa adı Memur Sen olan Memur Sendikaları Konfederasyonu tarafından düzenlenen “İnsan Emek ve Küresel Rekabet Uluslararası Sempozyumu” İstanbul’da yapıldı. Toplantıya 107 farklı ülkeden 154 konfederasyon ile 286 federasyon temsilcisi katıldı.

MEMURLAR 08.05.2018, 17:12
Memur Kanununda Değişiklik Yok

Organizasyona kısa adı TODAİE olan Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü de destek veriyor. 1 Mayıs Çalışma Bayramının hemen ertesinde düzenlenen bu etkinlikte açılış konuşmalarından birini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı lide Sarıeroğlu yaptı. Bakanın konuşmasında en ilgi çeken konu 657 sayılı kanunda bir değişiklik yapılmayacağıydı.

Sözleşmeli Kamu Personelinin Durumu

Söz konusu yasa ünlü memur kanunu olarak biliniyor. Kamuda sözleşmeli olarak çalışan personelin esas kadrolara alınması gündeme gelince bu kanunda esneme yapılabileceği konuşulmaya başlanmıştı. Fakat bakan böyle bir çalışmanın olmadığını belirtti. Sarıeroğlu ayrıca konuşmasında çok sayıda sözleşmeli personelin memurluğa geçirilmesi gibi bir konunun dünyada ilgi çektiğini ve çok sayıda yabancı sendika temsilcisinin bunun nasıl düzenlendiği yönünde görüş sorduklarını anlattı.

Sempozyumda söz alan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise küresel adalet konusuna vurgu yaptığı konuşmasında emek dayanışmasının öneminden hatta bu dayanışmanın bütün dünyaya yayılması gerektiğinden söz etti. “Neo liberal oligarşinin iktidarını aşmak istiyorsak uluslararası dayanışmadan başka yol yok” diyen Ali Yalçın gücünüz tükendi diyenlere karşı burada olduklarını söyledi.

Memur-Sen 1992 yılından beri memur sendikalarını birleştiren konfederasyon olarak çalışıyor. Şu anda kamuda aktif sigortalı olarak çalışan 22 milyon kişi var.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)