Memur Emeklisine Aile Yardımı Geliyor

7 Aralıkta düzenlenecek olan Kamu Personeli Danışma Kurulunda görüşülmesi planlanan tasarıya göre eşi çalışmayan 2 çocuklu emekliye her ay 367 lira ödenecek.  

MEMURLAR 03.12.2018, 20:53
Memur Emeklisine Aile Yardımı Geliyor

Memur emeklilerinin maaşlarına artı gelir imkanı sağlanıyor. Memurlara verilen aile yardımının memur emeklilerine de ödenmesi gündem maddesi, daha önce konfederasyonların talebi toplu sözleşme masasında birçok kez görüşülmüş fakat karara bağlanamamıştı. Bu kez de, 7 Aralık’ta gerçekleşecek Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda masaya yatırılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında bakanlığın Reşat Moralı Salonunda gerçekleştirilecek olan toplantıya Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticilerinin yanı sıra hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanlarının da katılması bekleniyor. Bu yılki ikinci ve son toplantısını yapacak olan kurulda, emekliye aile yardımının yanı sıra, 3600 ek gösterge de gündeme getirilecek.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, memur haklarından emeklilerin de faydalanması gerektiğini söyledi. Danıştayın bu konuda olumlu kararı olduğunu ve Anayasa’da hüküm yer aldığını belirtti. Tonbul şunları söyledi: “Biz hem çalışanların hem de 2 milyon memur emeklisinin haklarını savunuyoruz. Memurlar emekli olduğunda bazı haklarını kaybediyor. Bunların en önemlisi de eş ve çocuk yardımıydı. Biz en başından, ‘emekliler eşinden, çocuğundan mı ayrılıyor ki aile yardımı kesiliyor’ diye yola çıkmıştık. KPDK’da aile yardımının memur emeklilerine ödenmesi konusunda taleplerimizi dile getireceğiz. 7 Aralık’taki toplantıda bu konu gündemde olacak dedi.

Kamu personeline ödenen aile yardımı hesaplanırken çocuk sayısı ve eşin çalışıp çalışmadığı dikkate alınıyor. Eşi çalışmayan çocuksuz memura, 251 lira ödeniyor. 0-6 yaş her çocuk için 58 lira, 6 yaş üstü çocuk için ise 29 lira veriliyor. İki çocuklu eşi çalışmayan memura toplamda aylık 367 lira aile yardımı desteği veriliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
hasan demir 1 yıl önce
vermezler kardeş promosyonu 5 yılda zorna verdiler

Gelişmelerden Haberdar Olun

@