Memur Emeklilik Dilekçesini Geri Çekebilir Mi

Memurların kafasını karıştıran sorulardan birisi de emekli olan memurların yeniden göreve dönmek istemeleri durumunda dönüp dönemeyecekleri olmaktadır.

MEMURLAR 18.01.2018, 21:37
Memur Emeklilik Dilekçesini Geri Çekebilir Mi

Bu kapsamda yasalarımızda net bir düzenleme olmamakla birlikte Danıştay’ın eski tarihli kararları bulunmaktadır. Bu kararlarda Danıştay emekli olmuş bir memurun dilekçesini geri çekerek yeniden göreve dönmesinin mümkün olmadığını belirtmiştir.

1 Ay İçinde Talep Ederse

Ancak memur emeklilik dilekçesini verdikten sonra 1 ay içerisinde dilekçesini çekmek isterse bu durumda herhangi bir mahzur yoktur. Zira o anda emekli olmasının kendisinin menfaatine olmadığını anlamış olabilir. Bu durum özellikle tazminat ve emekli aylıklarının belirlenmesi durumlarında kendisini göstermektedir. Bu kapsamda memur birkaç ay daha fazla çalışarak daha çok ikramiye elde etmek isteyebilir. 

Bunun yanı sıra kalan süresini izinde geçirerek ileri tarihli bir emeklilik dilekçesi verilmesine de uygulamada rastlanılmaktadır. Bu sayede memur ne kadar izin hakkı varsa hepsini kullanmakta ve tekrar görev başı yapmadan emekli olmaktadır. Bu durumda da kişi emeklilik dilekçesinin geri çekilmesini isteyebilir. 

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki haksız bir şekilde işinden edilmiş kişilerin daha sonra yeniden işlerine dönmeleri durumunda almış oldukları tazminatları iade ederek yeniden görevlerine dönmeleri mümkün olabilir. Ancak bu durumda idarenin hatalı bir işleminin olduğunu da ifade etmemiz gerekir. Dolayısıyla idarenin kusuru olmaksızın kendi istekleri ile emekli olanlarda bu durum uygulanamayacaktır.

Yorumlar (0)