Memur Çiftler Memurlara Yarı Çalışma İmkanı

Memur olan anne ve babalar çocukları ile daha iyi bir şekilde ilgilenebilmek için yarı zamanlı çalışma imkanından faydalanabilecekler.

MEMURLAR 25.03.2018, 13:00
Memur Çiftler Memurlara Yarı Çalışma İmkanı

Şartları Neler?
Öncelikle yarı zamanlı çalışma imkanı ile ne gibi ayrıcalıklar getirildiğini ifade etmemiz gerekir. Bu imkan sadece memurlara getirilmektedir. Hali hazırda taslak çalışmaları devam etmektedir. Taslakta yer alan düzenlemelere göre eşi veya kendisi doğum yapan memurlar için çocukları okul çağına başlayana kadar yarı zamanlı çalışma imkanı sunulmaktadır. Üstelik bu doğum yapan memur ile eşine aynı anda sunulabilmektedir. 

Yarı zamanlı çalışma boyunca kişiler tüm mali haklarından yarım bir şekilde istifade edebilecekler. Emekliliğe yönelik primleri de yarım yatırılacak ve maaşlarını da yarı olarak çekecekler. 
Bu imkandan faydalanabilmek için memurun ya da memur çiftlerin sağ çocuklarının olması gereklidir. Memur anne ve baba bu imkanlardan istifade edebilir. Ayrıca yönetmelik ek cetvelinde belirlenecek unvanlar haricindeki kadrolar bu imkandan faydalanabilecek.

Ayrıca bir çocuk için sadece bir defa bu fırsattan faydalanma imkanınınbulunduğunu da ifade etmemiz gerekir. Memurlar bu izinlerini çocukları 7 yaşına gelene kadar kullanmak durumunda değiller. İstemeleri durumunda daha önce de tam zamanlı olarak çalışmaya başlayabilirler. 

Memura yarı zamanlı çalışmaimkanı sunan bu tasarının yakın bir zamanda Meclis’te incelenerek kabul edilmesi beklenmektedir. Böylelikle memurlar için son derece sevindirici bir düzenleme çıkarılmış olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Ali demirel 2 yıl önce
İş istiyorum