MEB'de Becayiş Yapılan Öğretmenler Mağdur Oldu

Kadrolu öğretmenlerin eş durumu tayin sonuçlarının açıklanması ile bazı öğretmenler atama yerine becayiş uygulandığı ortaya çıktı. Eş Durumu Ataması Yerine…

MEMURLAR 09.09.2019, 21:45
MEB'de Becayiş Yapılan Öğretmenler Mağdur Oldu

Sonuçlar Açıklandı, Mağduriyetler Ortaya Çıktı
MEB bünyesinde görev yapan kadrolu öğretmenler 29 Ağustos tarihinde eş durumu ataması için başvuru ve tercihlerini yapmıştı. Böylece farklı illerde görev yapan öğretmenlerin aile birliğinin sağlanması amaçlandı. Sonuçlar ise 2 Eylül'de açıklandı. Evli olan ancak başka illerde görev yaptığı için birlikte yaşamayan öğretmenlerin ayrılığı son buldu. Pek çok öğretmen eşi ile aynı evde yaşama hayaline kavuştu. Ancak bazı öğretmenler ise şok yaşadı. 

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı bugün başladı ve pek çok öğretmen görev başına geçti. Ancak eş durumu atamasında eşi birleşme hayali kuran bazı öğretmenler mağduriyetlerinden ötürü buruk başladı. 

Eş durumu ataması isteyen öğretmenlerden bir kısmına atama yerine becayis yapıldı. Eşler birbirinin yerine atanınca aile birliği sağlanamadı. Örneğin Tekirdağ'daki öğretmenin eşi Edirne'de görev yapmaktadır. Eş durumu tayininde eşlerin Edirne ya da Tekirdağ illerinde birleştirilmesi gerekir. Ancak maalesef Tekirdağ'daki eş Edirne'ye atanırken, Edirne'deki eş Tekirdağ'a atanmıştır. Yani atama yerine becayiş uygulandı.

Eşlerden biri tercih yaptıysa diğeri yapmayabilir. Bu durumda tercih yapan eş, tercih yapmayan eşinin yanına atanacaktır. Söz konusu atama bu şekilde yapılmıştır ancak bu sefer de tercih yapmayan ve atama istemeyen eş de başka yere atanmıştır. Neticede eşi gelse bile aile birliği sağlanamamıştır. 

MEB Çalışma Başlattı
Bu tür birçok örnek yaşanınca atanan öğretmenler atamanın iptali için başvurularda bulundu. Türk-İş eğitim-Sen'den de öğretmenler yardım istedi. Sendika yaşanan sorunu MEB'e bildirdi. Öğretmenlerin talepleri de birikince MEB Merkez Atama Dairesi olaya müdahale etti.

Mağdur öğretmenler hukuk servisine matbu bir dilekçe örneği ile başvuru yaptı. Dilekçeleri alan MEB ise çalışma başlattı. Mağdur olan eşlerden sadece birinin başvuru yapması istendi. Böylece yeniden bir karışıklığa mahal verilmemesi amaçlanıyor. Sorunun ne zaman ve nasıl çözüleceği ise henüz bilinmiyor. Umarız ki en kısa sürede mağduriyet giderilerek aile birliği sağlanır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@