MEB Bakanı Selçuk, 81 İldeki Öğretmenlere Seslendi

2018-2019 eğitim yılı mesleki çalışmasının başladığı bugün MEB bakanı Selçuk’un öğretmenlere hitabından satır başları…

MEB Bakanı Selçuk, 81 İldeki Öğretmenlere Seslendi

Öğretmen Olmak…

Öğrencinin öğretmeninden öncelikli beklentisi sevgi ve saygıdır. Hükmedici değil, kolaylaştırıcı bir öğretmen olmak gerekir. Eğitim sistemi öğretmenlerin omuzları üstünde yükselmelidir. Ülkenin dört cephesine birden öğretmenlerin bakması gerekir.

İyi eğitimi veren binalar değil, insanlardır. Güçlü bir öğretmen, güçlü öğrenciler yetiştirir. Öğretmenlik çocuklara bir şeyler öğretmek değil, onlarla yolculuğa çıkmaktır. 

Çocukları Çift Kanatlı Yetiştireceğiz…

Deneyimli bir öğretmen öğrencisi ile göz göze gelmeden derse başlamaz. Çocuklar biri bilim, diğeri ahlak ve erdem olmak üzere çift kanatlı olarak yetiştirin. Öğretmenlerin daha iyi yetişmesini sağlamak için büyük çaplı öğretmen eğitim projeleri başlatılacak.

Öğrenme Yolculuğu…

Biz hepimiz öğrenme yolculuğundayız. Mevzuattaki 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen sadece mevzuattaki rakamlar. Bir okul gözetimsiz sınav yapabilirken, diğer bir okul ise eleştirel düşüncede öncülük edebilsin. Bu hayalleri gerçekleştirmek için MEB bir paradigma içindedir.

Dönüşüm Şart

1970’lerden beri eğitim sisteminde değişiklikler var. Bizim amacımız değişim için günlük uygulamalar değil. Sistem tamamıyla dönüştürülmesi gerekiyor. Ülkenin artan imkanları ile bu mümkün.

Millet denilince sadece insan topluluğu değil doğa ve tüm canlılar akla gelmelidir. Doğayı yok etmek uygarlık değildir. Bunun bilincinde nesiller yetiştirmeliyiz. Dönüşüm kolay olmayacaktır ancak kararlı bir kitle ile mümkündür. bilgiden üretime dönen bir eğitim sistemi şarttır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE