MEB, 2016 Şubat’tan Beri İstifa Dönüşü Atama Yapmıyor

Çeşitli sebeplerden ötürü mesleğinden istifa eden memurun, gerekli süreyi bekledikten sonra 5 yıl geçmemişse yeniden önceki ile aynı pozisyonda bir göreve atanma hakkı var.

MEMURLAR 18.01.2018, 21:21
MEB, 2016 Şubat’tan Beri İstifa Dönüşü Atama Yapmıyor

Pek çok öğretmen bu hakkını kullanmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın atama yapmasını ve kontenjan açmasını bekliyor. Ancak bu şekilde en son 2016 Şubat’ında atama yapıldı. O tarihten beri ise atama yapılmıyor.

Eskiden Yılda Bir Atama Yapılıyordu

MEB tarafından en son 2016 Şubat ayında “Yeniden ve Kurumlar Arası Yeniden Atama” yapılmıştı. Bu atama istifa sonrası yeniden görevine dönmek isteyen öğretmenler için büyük önem arz ediyor. MEB kapsamında çalışırken, istifa eden öğretmenler, bekleme süresini doldurduktan sonra bu atama ile yeniden görevlerine dönebiliyorlar. 

Önceki yıllarda bu atama usulü düzenli olarak yapılıyordu. Genellikle her sene Şubat ayında yapılan atamalarda, genel kontenjanın yüzde 1’lik kısmı yeniden atama için ayrılıyordu. Ancak bu şekilde en son 2016 Şubat’ında atama yapıldı. Son yıllarda MEB atama yapmak yerine sözleşmeli öğretmen alımını daha cazip bulduğu için, bu durumda olan kişiler için de kadro ayrılmıyor. 

Öğretmenler bu haktan meslek hayatında 2 kere faydalanabiliyor. Ancak atama yapılmadığı için DMK’dan doğan kanuni haklarını şu an kullanamaz haldeler.  Bu kişiler için yeniden atama kadrosu açılıp açılmayacağı hakkında ise hiç kimse bilgi vermiyor.

Yorumlar (1)
Atama bekleyen öğretmen 2 yıl önce
Biz kazanılmış hakkımızı geri istiyoruz... lütfen sesimize kulak verin...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@