Makam Aracı Cenneti Türkiye

Ülkemizde dolardaki artış kaynaklı ekonomik sorunları aşmak amacıyla uygulanacak tasarruf tedbirlerinin başında makam araçlarını azaltılması geliyor.

MEMURLAR 09.09.2018, 16:30
Makam Aracı Cenneti Türkiye

Ülkemizde son yıllarda özellikle yurt dışındaki ekonomik saldırılar, dünya siyasetindeki dalgalanmalar gibi sebeplerle 15 yıldır karşılaşmadığı derecede büyük bir ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Bu anlamda bu sıkıntıyı daha rahat aşabilmek için kamuda bir dizi tasarruf önlemleri alınması kararlaştırıldı. Ve makam araçlarının hem sayısı hem de yerli üretim olanların tercih edilmesi yönünde çalışmalar başlatılmış durumdadır.

Avrupa’daki Ülkelerin Makam Arcı Sayıları

Ülkemizde makam araçlarının sayısını azaltılıp yerli markaların tercih edilmesine yönelik çalışmalarla ilgili tartışmalar son sürat devam ederken Euronews, Avrupa’daki ülkelerdeki makam araçlarının sayısına yönelik bir araştırmayı yayınladı;

Türkiye’de şuan itibari ile 119 bin gibi oldukça yüksek sayıda bir makam aracı sayısı bulunmaktadır. Bu rakam diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında ise oldukça fazla durmaktadır. Çünkü Fransa’da 2 bin, İtalya’da 29 bin sayısı göze çarparken başka hiçbir Avrupa ülkesinde binli rakamlar görülmemektedir. Bu anlamda birçok Avrupa ülkesi makam araçlarını kiralık olarak kullanmaktadır.

Bu rakamlar bir kez daha ülkemizdeki savrukluğun boyutunu gözler önüne sermektedir. Yapılacak bu çalışma neticesinde Türkiye’deki Makam aracı sayısının hızla azaltılarak çok büyük oranda tasarruf yapılacağı ile oldukça aşikâr görünmektedir. Ve günümüzde bu tasarıya karşı çıkanların başında ne yazık ki bu araçları kullanan çok sayıda siyasi ve bürokrat gelmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@