Mahalli İdare Şirketlerindeki Taşeron İşçilerin Durumları

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından valiliğe gönderilen bir yazıda Taşeron İşçileri yakından ilgilendiren açıklamalar yapıldı.

MEMURLAR 05.01.2018, 20:46
Mahalli İdare Şirketlerindeki Taşeron İşçilerin Durumları

Mahalli idare şirketlerinde çalışan işçilerin kadroya geçirilip geçirilmeyeceği ile ilgili olarak açıklamalarda bulunuldu. Bu kapsamda gönderilen resmi yazıda birtakım mahalli idare şirketlerinde çalışan personellerin kadroya alınması için sözleşmeler imzalandığı, davalarından vazgeçmeleri yönünde telkinlerde bulunulduğu ve bunun yanı sıra sulh sözleşmesi yapılmasına teşvik edildikleri belirtildi. 

Söz konusu resmi yazıda son çıkarılan 696 sayılı KHK ile mahalli idare şirketleri kapsam dışında olduğu açık bir şekilde belirtiliyor. Bu kapsamda hiçbir kimseye bu yönde bir umut verilmemesi ve tüm    şirketlere duyurulması talep ediliyor.

Kimler Faydalanamayacak?

Müsteşar Yardımcısı Ahmet Avşar imzalı olarak gönderilen bu yazının son kısmında mahalli idare şirketlerinde işçi pozisyonunda çalıştırılan kişilerin bu geçiş süreci kapsamının dışında tutulduğu açık bir şekilde belirtildi. Bu kapsamda belediye, il özel idaresi ve şirketlerine gerekli duyuruların da yapılması önemle duyuruldu.

Bu konu hakkında bakanlığa çok sayıda talebin de geldiği yazı içerisinde belirtildi. Bu kapsamda suiistimale açık bir şekilde kişilerle sözleşme yapanlar ciddi manada mağduriyetlere neden olabilecek. İşte bu sebeple gerekli önlemlerin alınması için adımlar atılıyor. Bu kapsamda işçilerin de son derece dikkatli olmaları gerektiğini de ifade etmemiz gerekir. Her ne kadar hukuken geçersiz bir işlem olsa da böylesi sözleşmelere imza atılmaması son derece önemlidir.

Yorumlar (0)