Lise Mezunu Memurlar Hangi Ek Göstergelerden Yararlanabilir

Devlet memurları çeşitli kriterlere göre ek göstergelerden yararlanmaktadır. Peki, lise mezunu bir memur hangi ek göstergelerden yararlanabilir.

MEMURLAR 22.06.2019, 21:55
Lise Mezunu Memurlar Hangi Ek Göstergelerden Yararlanabilir

Ek Gösterge Emekliliği Etkiliyor
Memurların yararlandıkları ek göstergeler nedeniyle emekli aylığı ve emekli ikramiyesi de farklılık göstermektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ek ödemenin ayrıntıları belirlenmiştir. Ancak her memur için derece ve gösterge tek tek belirlenmemiştir. 

Lise mezunu olan memurlar yardımcı hizmetler sınıfında görev yapmakta ise ek göstergeden yararlanır. Diğer hizmet sınıflarında ise ek göstergelerden kısıtlı olarak yararlanır. Memurun hizmet sınıfı, kadro unvanı ve derecesi, eğitim durumu gibi kriterler üzerinden ek gösterge belirlenir. Lise mezunu olan memur en fazla 3. Derecenin 8. Kademesine kadar yükselebilir. Eğer memur son 8 yıl içinde disiplin cezası almamışsa 2. Derecenin 6. Kademesine kadar yükselmektedir. İşte bu durum ek gösterge miktarını da belirler. 

Lise ve dengi okullardan mezun olan ve çeşitli unvanlarda görev yapan memurların ek göstergeleri aynı seviyededir. Kadro unvanı lise mezunu olanları etkilememektedir. Önemli olan yardımcı hizmet sınıfından olup olmama kriteridir.

Yardımcı hizmetlerden sınıfından olmayan genel idare hizmetleri, sağlık hizmetleri, teknik hizmetler, emniyet hizmetleri ve din hizmetleri sınıflarındaki herkesin ek göstergesi eşittir. 4. Derecede 650, üçüncü derecede 800 ve ikinci derecede 1100 olarak belirlenmiştir. Emeklilik hakları da bu ek göstergelerden hesaplanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Kenan yavuz 1 yıl önce
Ben ortaöğretim elektirik ustasının belge var ustalık kafalık çekirdekten yetişme mesleğinde üst ayın diyenlerle taş çıkartırım fakat 6 aydır işsizim iş arıyorum iş yok bakmakla mukellef oldugum ailem var yasim 33 ankarada ikamet ediyorum magdurum ve is ariyorum isverenlerin dikkatine