Lise Mezunu Devlet Memuru 2020’de Emekli Olursa Ne Maaşı

Lise mezunu olan ve 2020 yılında emekli sandığından emekli olan memur ne kadar maaş ve ikramiye alacaktır?

MEMURLAR 21.11.2019, 23:33
Lise Mezunu Devlet Memuru 2020’de Emekli Olursa Ne Maaşı

Lise Mezunu Memur Emekliliği 

Memurlar emekli olurken memuriyetteki hizmet sınıfları, hizmet süreleri ve emekli keseneğine esas derece/kademeleri emeklilikte alacakları hakları belirlemektedir. Lise mezunu bir memur kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından 3 üncü derecenin son kademesine kadar yükselebilir. Eğer 8 yıl boyunca disiplin cezası almamışsa 2 nci derecenin son kademesine kadar yükselebilir. Daha fazla yükselmesi mümkün değildir. Eğer emeklinin hizmet süresi ve emekli keseneğine esas seviyesi aynı ise ek göstergeye göre maaş farklılaşabilir.

Kim Ne Kadar Maaş Alır?

2020 yılının girmesiyle emekli olunduğu farz edilirse memur emeklisinin maaşında toplu sözleşme görüşmelerine göre artış yapılacaktır. Bu oran da enflasyonun netleşmesine bağlıdır. Şu anki oranlara göre hesaplama yapılırsa karşımıza şu rakamlar çıkacaktır:

en düşük emekli memur maaşı yardımcı hizmetler sınıfından 4/3 derecesinden emeklilik halinde 2.631 lira olacak ve 80 bin lira da emekli ikramiyesi alınacaktır. 2/6 derecesinde en yüksek maaş 3 bin lira olurken, ikramiye 131 bin lira olacaktır.

Diğer hizmetler sınıfında en düşük maaş 2.631 lira ve emekli ikramiyesi 83 bin olacaktır. en yüksek maaş ise 3.233 lira ve 138 bin lira tazminat olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)