Kritersiz Adalet Bakanlığı Personeli Göreve İade Edildi

OHAL Komisyonu, 679 Sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılan ancak herhangi bir kritere sahip olmayan Adalet Bakanlığı personelini göreve iade etti.

MEMURLAR 06.04.2019, 21:10
Kritersiz Adalet Bakanlığı Personeli Göreve İade Edildi

Kovuşturmaya Yer Yoktur Kararı 
679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilen Adalet Bakanlığı personelinin OHAL Komisyonu başvurusu sonuçlandı. Komisyon kararında kişi hakkında verilen kovuşturmaya yer yoktur kararı gerekçe gösterildi ve başvurusu kabul edildi. 20 Mart tarihinde verilen karar ile personelin göreve iadesine karar verilmiş oldu. bu aşamadan sonra kişinin ataması tekrardan yapılacak ve ardından da kişi göreve başlayacak. 

OHAL Komisyonu tarafından geriye kalan dosyaların incelenmesine de devam ediliyor. Komisyon toplamda 125 bin kişinin başvurusunu inceliyor ve gerekçesi ile birlikte karar veriyor. Ancak hali hazırda OHAL Komisyonu kararlarının hangi sırayla çıktığına dair bir çıkarım yapılamıyor. Zira 679 sayılı KHK’dan karar verilirken 672 ve öncesinde çıkarılan KHK’lardan halen daha karar çıkmayan dosyalar bulunuyor. Dosyaların tekemmül etmesi beklenirken hali hazırda devam eden soruşturmaların beklendiği de ifade edilmektedir. 

OHAL Komisyonu incelediği dosyaların büyük bir kısmında ret kararı verdi. Ret kararı kendisine tebliğ edilen kimseler 60 gün içerisinde idare mahkemesine başvurabiliyor. İdare mahkemesi tarafından OHAL Komisyonu kararının iptal edilmesi durumunda ise kişi tüm haklarına yeniden kavuşacaktır. Bu kapsamda başvuru sürelerinin geciktirilmemesi ve usule uygun bir şekilde başvuru yapılması önem arz ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)