KPSS Soru Çalma Konusunda Rızası ile Tanıklık Yapan Polis Memuru Göreve İade Edildi

2010 KPSS sorularının çalınması olayının aydınlatılması için kendi rızası ile tanıklık yapan polis memuru OHAL Komisyonu tarafından göreve iade edildi.

MEMURLAR 26.06.2019, 21:42
KPSS Soru Çalma Konusunda Rızası ile Tanıklık Yapan Polis Memuru Göreve İade Edildi

2015 Yılında İfade Vermiş, 2016’da İhraç Olmuş
2010 KPSS sorularının çalınması konusunda yürütülen soruşturma halen devam etmektedir. Bu davanın savcısı da FETÖ sebebiyle görevden alınmıştır. Bu değişiklikten sonra 2015 yılında Kahramanmaraş’ta görev yapan bir polis memuru Ankara Adliyesine giderek beyanda bulunmuştur. Kendi rızası ile tanıklık yapan polis, daha önce gittiği dershanede duyduklarını aktardı. Çok sayıda kişinin de adını verdi. Anlattıklarının dosya ile uyumlu olması sayesinde soruşturmaya katkı sağladı. 

2016 yılında ise bu polis memuru ihraç edildi. Gerekçe olarak ise 2004 yılında yapılan bir şirket kaydı gerekçe gösterildi. 

OHAL Komisyonu Kabul Kararı Verdi
İhraç olan polis memuru göreve iade için OHAL Komisyonuna başvuru yapmıştır. dosyayı inceleyen komisyon bu hususları göz önünde bulundurmuştur. 

Diğer yandan Ocak 2017 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilleri tarafından Emniyet Genel Müdürlüğüne yazı yazılarak bu polis memurunun durumunun yeniden gözden geçirilmesi istenmiştir. Ancak Ankara Emniyeti o personeli yeniden göreve döndürmemiştir. Geçtiğimiz ay OHAL Komisyonu tarafından kabul kararı verilerek polis göreve iade olmuştur. 2016’da ihraç olan personel 3 yıllık aradan sonra 2019 yılında yeniden göreve iade edilmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)