KİT Personelleri de Kadroya Geçmeye Başladı

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçileri kadro alırken KİT personelleri kapsam dışında kalmıştı. Şimdi ise KİT çalışanları kadro almaya başladı.

MEMURLAR 13.06.2018, 22:03
KİT Personelleri de Kadroya Geçmeye Başladı

Çalışma Bakanı Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT’lerdeki taşeron işçilerin ihtiyaç oldukça kadroya geçirileceklerini ifade etti. Bu kapsamda ilk olarak PTT’de kadroya alımların başladığı Bakan Sarıeroğlu tarafından ifade edildi.

Ancak bu konu ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme yapılmaması kadroya geçiş sürecinde pek çok sıkıntıların yaşanmasına neden olabilecek. Zira usul ve esasların tam olarak belirlenmemiş olması alım süreçlerinde bazı taşeronların kadro dışı kalmalarına neden olabilecek.

Bunların yanı sıra kadroların ne kadarının taşeron işçilere ayrılacağı ne kadarının ilk defa atanacak kimselere ayrılacağı konusu da bilinmiyor. Bu kapsamda ilk defa atanacak kimseler ile taşeron işçiler arasında bir denge kurulması gerekiyor. Aksi takdirde ilk defa atanacak kimselerin de hakları gasp edilmiş olacak. İşte bu sebeple yeni bir yasal düzenleme ihtiyacı duyuluyor diyebiliriz. Ayrıca ihtiyaç oldukça alım yapılacak konusunun da herhangi bir bağlayıcılığı bulunmadığı için kurumların alım yaparken yavaş davranmaları söz konusu olabilecektir.

Kadro alamayan taşeron işçilerin sayısının da bir hayli fazla olması sebebiyle genel düzenleme işleri daha da kolaylaştıracaktır. Umarız kısa süre içerisinde kadro alamayan tüm taşeron işçiler haklarına kavuşur ve böylelikle iş güvencesi elde edebilirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)