Kılık Kıyafet Yönetmeliği Tarih Olmalı

Kamu kurumlarında çalışan devlet memurlarının nasıl giyinmeleri gerektiğini düzenleyen kılık kıyafet yönetmeliği içerisinde bulunan sınırlayıcı hükümlerin kaldırılması isteniyor.

MEMURLAR 09.03.2019, 22:10
Kılık Kıyafet Yönetmeliği Tarih Olmalı

Sakal ve Kravat Sınırlamaları
Özel sektörde pek çok meslek grubu için kılık kıyafet serbestisi uygulanırken kamu kurumlarında kılık kıyafet yönetmeliği ile bir sınırlama getirilmektedir. Üstelik yıllar önce düzenlenen bu yönetmelik günümüz ihtiyaçlarına da cevap vermemektedir. Buna örnek olarak sakal ve kravat kısıtlamaları verilmektedir. Erkeklerin hiçbir şekilde sakal bırakamıyor oluşu ve kravat takmalarının zorunlu olması çalışanları rahatsız etmektedir.

Kamuda bir dönem var olan başörtüsü sorunu da yine bu yönetmelikten ötürü çıkmaktaydı. Yönetmeliğe eklenen bir madde ile bu sorunun üstesinden gelinmişti. Şimdi de benzer adımlar atılarak bu sorunların ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Sakal ve kravat sınırlamaları hakkında memurlar tarafından eylem de başlatılmıştı. Ancak henüz bir sonuç alınmadığını ifade etmek gerekir. Hükümet kanadından bu taleplere olumlu yanıt verilirse bu durumda sonuç elde etmek mümkün olacaktır. Devletin kamu personellerinin ne gireceğine ayrıntısına kadar karar vermesi dönemin gereklilikleri ile uyuşmamaktadır. Daha esnek çalışma saatleri ve özgürlükçü anlayış ile yapılacak yeni bir yönetmelik ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkün olacaktır. Aksi takdirde darbe dönemlerinden kalan sınırlayıcı bir anlayışın etkileri halen daha görülecektir. Bu durum çalışan huzurunu ve psikolojisini olumsuz anlamda etkileyeceği için değişiklik yapılması gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Arzu 1 yıl önce
Kılık kıyafet özgürlüğü olmasın zaten açık saçık giyiyorlar tam beter olacak kanun ve nizam ölçüsünde yapılsın yapılan