KHK’da Öğretmenler İçin Müjde Çıktı

Yayınlanan 703 sayılı KHK ile öğretmenlerin de kariyer mesleklerine atanabilmelerinin önü açılmış oldu.

MEMURLAR 15.07.2018, 23:10
KHK’da Öğretmenler İçin Müjde Çıktı

8 Yıl Çalışma Şartı

Öğretmenlik bölümlerinden mezun olanların A sınıfı yani kariyer meslekleri olarak adlandırılan meslekleri yapabilmeleri eski mevzuata göre hiçbir durumda mümkün değildi. Bu ise öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerini engellemekte ve sürekli olarak yerlerinde saymalarına neden olabilmekteydi. Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan 703 sayılı KHK ile bu durum değiştirildi.

Yeni getirilen düzenlemelere göre artık en az 8 yıl ve üzeri Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışmış olan öğretmenler de kariyer mesleklerine atanabilecekler. Ancak KHK’da sadece yardımcı kadrolarına atanabilecekleri ifade edildi. Bu kapsamda denetmen yardımcısı, müfettiş yardımcısı, aktüer yardımcısı, stajyer kontrolör ve denetçi yardımcısı kadrolarına öğretmenlik bölümü mezunu olanlar da atanabileceklerdir.

Yarışma Sınavı Şartı

Kariyer mesleklerinde bilindiği üzere ilk olarak KPSS sınavından gerekli puanı almak ve ardından da kurum sınavlarına girmek gereklidir. Bazı kurumlar sadece sözlü veya sadece yazılı sınav yapabilirken bazı kurumlar iki sınavı da yapabilmektedir. İşte öğretmenler de kurumların yaptıkları bu sınavlara girerek başarılı olmaları gereklidir. Aksi takdirde atamaları yapılmayacaktır.

KHK ile getirilen bu yeni düzenlemeler önümüzdeki ilk kariyer mesleği alımlarında geçerli olacaktır. Ayrıca alımlarda bu şartlar da belirtilecektir. Ancak adayların KPSS sınavı istenen alımlarda KPSS’ye girmiş olmaları gereklidir. Aksi takdirde şartları sağlamamış olacaklardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)