KHK ile Kurumlar Arası Atama Yapılacak

Anayasa Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Mustafa Şentop önümüzdeki hafta içerisinde çıkarılacak olan KHK’lar ile cumhurbaşkanlığı sistemine uyum sağlanacağını belirtti.

MEMURLAR 02.06.2018, 13:54
KHK ile Kurumlar Arası Atama Yapılacak

Kurumlar Arası Geçiş

Çıkarılacak olan yeni KHK ile birlikte Başbakanlık uzmanlarının Sayıştay denetçisi kadrolarına geçirilmeleri beklenmektedir. Ancak kurumlar arası geçişler sadece bunlarla da sınırlı değildir. Bunların yanı sıra başbakanlık bünyesindeki müşavirler genel müdürler ve müsteşar yardımcıları da Cumhurbaşkanlığı müşavirliği bünyesine geçirilecektir. Başbakanlık müfettiş ve yardımcıları da DDK uzmanlığı görevlerine getirilerek yepyeni bir düzenlemeye imza atılacaktır.

Çok Sayıda Değişiklik

Bu yapılan düzenlemeler çıkarılacak olan KHK’lardan sadece bir kısmına ait. Bu sebeple daha pek çok düzenlemenin yapılabileceğini de ifade etmemiz gerekir. her bir kurumdan farklı kadroların başka yerlere nakledilmesi durumunda ciddi bir yer değiştirme söz konusu olacaktır. 24 Haziran seçimleri sebebiyle Meclis’in çalışmalarını yürütememesi bu düzenlemelerin KHK ile yürürlüğe girdirilmesine neden oldu. Zira mecliste böyle bir düzenleme yürütülecek olsaydı bu durumda çok daha fazla süre alması söz konusu olabilecekti.

Bu düzenlemelerin hızlı bir şekilde çıkarılmasının ardından 24 Haziran seçimlerine girilecek ve başkanlık sistemine fiilen geçilmiş olacaktır. Her kim seçimleri kazanırsa kazansın bu sistem uygulamaya koyulacaktır. Bu sistemden dönmek isteyen partilerin ise artık anayasa değişikliği yapmaları gereklidir. Bunun için ise meclisin büyük bir çoğunluğunu ellerinde bulundurmaları gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)