KHK İle İhraç Olanlara Emekli İkramiyesi Neden Ödenmiyor

OHAL KHK’ları ile devlet memurları görevlerinden çıkarılan ve emekliliği hak etmiş olan vatandaşlara emekli maaşı bağlandığı ancak emekli ikramiyesi verilmediği söyleniyor.

MEMURLAR 28.03.2018, 06:00
KHK İle İhraç Olanlara Emekli İkramiyesi Neden Ödenmiyor

Hizmet Birleştirme
Devlet memuru iken OHAL KHK’ları ile görevlerine son verilen kişiler eğer emeklilik şartlarını taşıyorlarsa dilekçe vererek emekli olabiliyorlar. Ancak bazı kişiler devlet memuru olarak geçirdikleri sürenin yetersiz olması nedeniyle süre birleştirmesi yapmışlardır. Bu ise SGK tarafından emekli ikramiyesi ödenmesine engel bir durum olarak görülmektedir. Zira SGK kıdem tazminatı gerektirmeyen bir şekilde işten atıldığını gerekçe göstermektedir. Bu kapsamda idarenin haklı fesih ile işten attığını belirtmektedir. 

Emsal Kararlar
Bu karar ise ihraç olan personeller tarafından yargıya taşındı. Yargı ise bu konuda SGK aleyhinde karar vererek emekli ikramiyelerinin ödenmesine karar verdi. Bu karar sonrasında SGK ikramiyeleri ödememektedir. Dava neticesinde ise hem emekli ikramiyeleri hem de dava masrafları SGK tarafından karşılanıyor.

Ancak emekli ikramiyesi ödenmesi için memur olarak emekli olmaya hak kazanmanın gerekli olduğunu bilinmektedir. Eğer sadece memur hizmeti yeterli ise bu durumda SGK ikramiye ödemektedir. Aksi takdirde hizmet birleştirmesi ile emeklilik elde ediliyorsa yargı yolu ile ikramiyenin alınması söz konusu olmaktadır. Bu konuda devletin menfaati düşünülerek SGK'nın ikramiyeler konusunda adım atması gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
senol cirak 3 yıl önce
26 yıl 5 ay 10 gün öğretmenlik yaptim.1 yıldan bu yana IKRAMIYEMI vermiyorlar...kime gideyim ben.sadece yaradanima havale ediyorum bunları...