KESK İhraçlarında İade Oranı %30

KESK yaptığı basın açıklamasıyla üyelerine ait açıklanan OHAL Komisyonu karar sayısını ve kabul oranlarını kamuoyuyla paylaştı.

KESK İhraçlarında İade Oranı %30

KESK Üyelerinin Kararları Bekletiliyor
KESK tarafından yapılan basın açıklamasında OHAL Komisyonu'nca verilen karar sayıları açıklandı. KESK üyesi iken ihraç edilen kamu personeli sayısının 4.617 olduğu ifade edilirken bu kişilerden sadece 366'sına ait kararlar açıklandı. 366 karardan 117 tanesi ise kabul yönünde gerçekleşti. Buna göre iade oranının yaklaşık olarak %30 olduğunu söyleyebiliriz. Tüm ihraçlar içerisindeki orana bakıldığında ise bu oranın bir hayli yüksek olduğu görülüyor. Zira OHAL Komisyonu kabul oranı yaklaşık olarak %6-7 bandında ilerliyor.

KESK'in açıklamasında başvurusu reddedilen kişilerin idare mahkemelerine başvuru yaptığı da ifade edildi. Ancak bu başvurulardan herhangi bir netice alınmadığı da belirtildi. 

Öncelik Sıralaması
OHAL Komisyonu tarafından haftalık 1.200 karar alınırken bu kararların hangi sıralamaya göre alındığı bilinmiyor. Komisyon kanadından gelen açıklamalarda dosyanın tekemmül etmesine göre sıralamanın oluşturulduğu ifade edilmişti. Ayrıca beraat ve takipsizlik kararı kesinleşmiş olanların incelemeleri de öncelikli olarak yapılıyor. Ayrıca kurumlara göre dosyaların incelenmesi de zaman alıyor. Çok fazla ihraç olan kurumların görüşleri zaman aldığı için kararların açıklanması da gecikiyor. Ancak 2019 yılının sonu itibariyle dosyaların çoğunluğunun karara bağlanması da bekleniyor. Eğer tüm dosyalar incelenmez ise bu durumda 2020 yılında da komisyonun çalışması için süresi uzatılacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE