KDK Sağlık Sorunu Olan Sözleşmeli Çalışana Tayin Hakkı Verilmesini İstedi

Kamu Denetçiliği Kurumu, sağlık sorunu olan bir sözleşmeli sağlık personelinin 4 yıllık tayin yasağını beklemeden ailesinin yanına tayin edilmesine karar verdi.

MEMURLAR 29.06.2019, 13:07 01.07.2019, 00:08
KDK Sağlık Sorunu Olan Sözleşmeli Çalışana Tayin Hakkı Verilmesini İstedi

Tedavi İmkanlarının Kısıtlı Olması 
Rize’de görev yapan bir sağlık personeli teknikeri sözleşmeli olarak atandıktan sonra meydana gelen sağlık sorunları karşısında tedavi olmak için tayin istedi. Ancak kurumu tarafından bu tayin talebi 4+2 sözleşme süresi gerekçe gösterilerek reddedildi. Personel bunun ardından konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşıdı. KDK ise yaptığı incelemeler neticesinde anevrizma hastalığına yakalanan personelin tedavisinin Rize’de gerektiği gibi yapılamadığına karar verdi. Bu nedenle de ailesinin bulunduğu ile tayin edilmesi hakkının verilmesini talep etti. 

Sağlık Bakanlığı KDK’nın bu tavsiye kararını değerlendirecek ve olumlu ya da olumsuz yanıt verecektir. Olumsuz yanıt verilmesi durumunda konu yargıya taşınacak ve sonrasında mahkemenin verdiği karar esas alınacaktır. 

Sözleşmeli personellerin bu sorunlarının çözülmesi için KDK’nın devreye girmesi yerine genel bir düzenleme yapılması daha doğru olacaktır. Zira KDK kararlarının bağlayıcılığı bulunmamaktadır ve sürecin uzamasına neden olmaktadır.

Genel bir düzenleme yapılarak tüm çalışanların sorunları çözülebilir. Ayrıca kurumların sağlık konusunda daha esnek davranmaları ve personellerin yanlarında yer almaları gereklidir. Personellerin mutlu edilmesi vatandaşlara daha kaliteli bir hizmet sunulmasını da sağlayacaktır. Dolayısıyla bu konunun acilen ele alınması ve düzenleme yapılması gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Engelli. İşçi. Alımı. Ne. Zaman 1 yıl önce
Ankara