KDK OHAL’de Ücretsiz İzin Verilmemesini Hukuka Aykırı Buldu

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan bir polis memuru ücretsiz izin talep etti ancak EGM bu talebini reddetti. Bunun üzerine polis memuru da KDK’ya başvurdu.

MEMURLAR 25.05.2018, 10:21
KDK OHAL’de Ücretsiz İzin Verilmemesini Hukuka Aykırı Buldu

Polis Memurunu Haklı Buldu

Kamu Denetçiliği Kurumu polis memurunun başvurusunu inceledi ve haklı olduğu sonucuna vardı. Polis memuru avukatlık stajını yapmak için 1 yıl kadar ücretsiz izne ayrılmak istediğini belirtmesine rağmen EGM OHAL’i gerekçe göstererek izin veremeyeceklerini ifade etti. Öyle ki Ankara Valiliği tarafından bu taleplerin hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmaması yönünde talimat verildiği de ifade edilmektedir.

EGM Yeniden Karar Verecek

KDK’nın bu kararının ardından polis memuru yeniden kuruma başvuruda bulunacak ve bu başvurunun ardından EGM de yeniden bir değerlendirmede bulunacak. EGM talebi kabul edebileceği gibi yine reddetme hakkına da sahiptir. Bu durumda polis memuru hakkını idare mahkemelerinde arayacaktır. İdare mahkemesi eğer ücretsiz izin verilmesi gerektiği yönünde karar verirse bu durumda EGM kararı uygulamak zorunda kalacaktır. EGM’nin ise bu kararı bölge idare mahkemesine taşıma hakkı da bulunmaktadır.

KDK’nın kararı tavsiye niteliğinde olsa da kurumlar tarafından uyulması daha hoş karşılanmaktadır. Zira KDK’nın kurulma amaçlarından birisi de budur. İlerleyen süreç içerisinde EGM’nin vereceği cevap da merakla beklenmektedir. Bu alınacak karar aynı zamanda ücretsiz izin bekleyen diğer memurlar için de fırsat oluşturacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)