KDK: Müfettiş Yardımcısına 2. Sınav Hakkı Tanınmalı

Müfettiş yardımcısı yeterlilik sınavı sonucunda başarısız olan müfettiş yardımcısının (memur) KDK’ya yaptığı başvuru neticesinde 2.sınav hakkı tanınması gerektiğine karar verildi.

MEMURLAR 27.05.2018, 11:34
KDK: Müfettiş Yardımcısına 2. Sınav Hakkı Tanınmalı

Yönetmelik Değiştirilmeli

31 Mayıs 1 Haziran 2017 tarihlerinde yapılan müfettiş yardımcılığı yeterlilik sınavına giren 13 müfettiş yardımcısından 9’unun başarısız olması ve sadece 4 kişinin başarılı sayılmasının ardından KDK’ya başvuru yapıldı. Başvuru yapan müfettiş yardımcısı sınavın kapsamının belirsiz olması ve başarısızlık oranının yüksek olmasını gerekçe gösterdi. Başvuruyu değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu ise başvuranı haklı buldu.

Sınavda farklı uzunluktaki sorulara aynı sürenin verilmesini de gerekçesine ekleyen KDK diğer kurumlardaki uygulamaları da göz önünde bulundurarak müfettiş yardımcılarına ikinci bir sınav hakkı verilmesi gerektiğine karar verdi. Bu karar kuruma gönderildi. Karar her ne kadar tavsiye niteliğinde olsa da kurum tarafından uyulması daha hoş karşılanmaktadır.

Kurum 30 gün içerisinde bu karara uyup uymayacağını bildirmek durumundadır. Kararın ardından ise eğer aleyhte bir karar çıkarsa müfettiş için idare mahkemesine başvurma imkânı doğmaktadır. Eğer olumlu bir sonuç elde edilirse bu durumda vakit kaybetmeden en kısa süre içerisinde sınav yapılacaktır. KDK, kuruma mevzuat değişikliği yapılması için de tavsiyede bulundu. Tüm bu değişiklikler yapılır ise müfettiş yardımcıları için bir yol daha bulunmuş olacaktır. Eğer kabul edilmez ise uzunca bir zaman alacak idare mahkemeleri süreci ile karşı karşıya kalmak söz konusu olabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)