KDK Kararlarının 3’te Birine Uyulmuyor

2013 yılında hukuk sistemimize dahil olan Kamu Denetçiliği Kurumu, yaşanan ihtilaflarda aldığı tavsiye kararlarını kamu kurumlarına bildiriyor ve uygulanmasını talep ediyor.

MEMURLAR 21.10.2018, 19:13
KDK Kararlarının 3’te Birine Uyulmuyor

SGK İlk Sırada
Kamu Denetçiliği Kurumu kararlarının 3’te 2’si uygulanırken geriye kalan kısmı uygulanmamaktadır. Bu oranın yüksek bir oran olduğunu ifade etmek gerekir. KDK kararlarını uygulamayan kurumlar arasında ilk sırada SGK yer alıyor. 2018 yılı içerisinde uyulmayan 120 karardan 23 tanesinin SGK’ya ait olduğu tespit edildi. 

2013 yılından bugüne kadar KDK’ya yapılan toplam başvuru sayısı 52 bin 486 olarak açıklandı. Bu başvurulardan 50 bin 271 tanesi sonuca bağlanırken 2 bin 215 tanesinin incelemesi devam ediyor. KDK tarafından verilen kararlar kurumlara iletildikten sonra kurumlardan KDK’ya tekrar bir yanıt gönderilmektedir. Bu yanıtta kararın uygulanacağı ya da uygulanmayacağı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra bazı kararlara karşın kurumlardan herhangi bir talep gelmediği de söz konusu olabilmektedir. 

CHP’li Özgür Özel tarafından verilen soru önergesine verilen yanıtta yukarıdaki rakamlar yer aldı. Özel kurumlar tarafından uygulanmayan kararlar hakkında da açıklamalarda bulunmayı ihmal etmedi. Bu kararlardan birisinin hâkim ve savcı adaylarına uygulanan mülakatların nesnel bir şekilde gerçekleştirilmesi talebi olduğu Özel tarafından belirtildi. Bu talep karşısında Adalet Bakanlığı tavsiye kararına uymama kararı aldı. Reddedilen bir diğer önemli tavsiye kararı ise Milli Savunma Bakanlığı’nın çalışanlarına fazla mesai ücreti ödenmesi kararı oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)