Kaymakam ve Vali Olmak Artık Çok Daha Kolay

3 nolu cumhurbaşkanı kararnamesi ile yapılan düzenleme ile artık dışarıdan kaymakam ve vali ataması yapılabilecek.

MEMURLAR 10.07.2018, 22:30
Kaymakam ve Vali Olmak Artık Çok Daha Kolay

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi İle Düzenlendi

10 Temmuz 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan 3 nolu kararnamesi ile bazı düzenlemeler yapıldı. En dikkat çeken ise kaymakam ve vali olmanın artık çok daha kolay olması oldu. çünkü eğitim şartı çok genişletilerek herkese kaymakam ve vali olma fırsatı tanındı.

Kararnameye göre 1 sayılı cetveldeki kadrolara cumhurbaşkanı kararıyla atama yapılacak. Bu cetvelde kaymakam, vali ve vali yardımcıları da bulunuyor. Kararnamenin diğer bir maddesinde ise 1 sayılı cetveldeki görevlere atanma şartları düzenlendi.

En az 4 yıllık lisans mezunu olanlar, kamu ya da SGK’ya tabi olarak uluslar arası kuruluşlarda, özel sektörde ya da serbest olarak en az 5 yıl çalışanlar bu kadrolara atanabilecek.

Eğitim Şartına İlişkin Madde Kaldırıldı

703 sayılı KHK ile yapılan değişiklik ile bir madde de yürürlükten kaldırıldı. Dahiliye memurları kanunun kaldırılan 2. Maddesi B bendinde vali ve kaymakam kadrolarına atanacaklar için siyasal bilgiler, hukuk, işletme, İİBF ve bunlara denk bölümlerden mezun olmak şartı düzenleniyordu. Bu madde yürürlükten kaldırıldı.

Yapılan düzenlemeler sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan isterse 4 yıllık herhangi bir bölüm mezunu ve 5 yıllık sigortalı olanlardan kaymakam ve vali ataması yapabilecek. Aranılan eğitim şartı kaldırıldı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Osman 3 yıl önce
5 yıl kamuda çalışma şartımı yoksa özel sektörde olur mu ben sadece kamuda 5 yıl çalışanlar olur die biliyorum ???
Osman 3 yıl önce
5 yıl kamu ya da ozel farketmezmi ben sadece kamuda 5 yıl calisilacak die biliyorum