Kariyer Meslek SGK Denetmen Yardımcısı Nasıl Olunur? Çalışma Şartları Neler?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ilan ile önümüzdeki günlerde 400 kişi kariyer meslek olarak geçen 2019 yılı SGK Denetmen Yardımcısı alımı yapılacak. Peki bu nasıl bi meslek? Çalışma Şartları Nelerdir?

MEMURLAR 26.05.2019, 14:09 26.05.2019, 14:14
Kariyer Meslek SGK Denetmen Yardımcısı Nasıl Olunur? Çalışma Şartları Neler?

Genel yönetim kapsamında bulunan ve Kamu Mali Yönetimi Kontrol Kanunu içerisinde IV sayılı cetvelde yer alan sosyal güvenlik kurumları bünyesinde hizmet veren Sosyal Güvenlik Denetmenleri mesleğe denetmen yardımcısı olarak özel yarışma sınavı ile alınırlar. Yapılacak olan kamu personeli alımı Denetmen yardımcılığı giriş sınavı KPSS sonuçlarına göre başkanlık tarafından yapılacak yazılı ve sözlü veya yalnızca sözlü sınavdan oluşmakta.

Denetmen Yardımcılığı giriş sınavına katılabilmek için en önemli şartlar en az dört yıllık eğitim veren yüksek öğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisadî ve idarî bilimler, iktisat, işletme, matematik, istatistik, aktüerya, bankacılık, sigortacılık, işletme mühendisliği, endüstri mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, sosyal hizmetler ve sağlık idaresi/yönetimi fakülte, yüksek okul veya bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurtiçi ve yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olması,

Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle 35 yaşını doldurmamış olması ve görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmaması,

Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış KPSS’den başvuru ilanında belirtilen puan türünden yeterli puanı almış olmak şatları bulunmaktadır.

Denetmen yardımcıları için, Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından üç yıllık süreyi kapsayacak şekilde yetiştirme planı hazırlanır ve bu plan Başkan tarafından onaylanır. Üç yılın sonunda yardımcılar yeterlilik sınavına alınırlar yeterlilik sınavında başarılı bulunan denetmen yardımcıları başarı sırasına göre denetmen kadrosuna atanırlar.

Peki Denetmen Yardımcıları Ne İş Yapar?

Denetmen yardımcıları, sosyal güvenlik merkez müdürlüğünden intikal eden denetim gerekçeleri de dahil, il müdürü veya görevlendireceği il müdür yardımcısı veya merkez müdürü tarafından verilen yazılı emir üzerine işyerlerinin Sosyal Güvenlik Kanunu gereği olarak yapması gerekenlerin yapılıp yapılmadığı hususunu 4857 sayılı İş Kanununda belirtilen denetim ve kontrol yetkileri ile yapılacak inceleme, denetim, ve kontrol ile tespit ederler.

En Önemlisi Denetmen Yardımcıları Ne Kadar Maaş Alır?

Mesleğe 9/1 derece ve kademe ile başlayan bir denetmen yardımcısı yaklaşık 5.000,00 TL civarında bir maaşla göreve başlar.
 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Murat gündüz 2 yıl önce
Şöför forklift oprtr
Mustafa 2 yıl önce
Çok zor durumdayim 8 aydır issizim