Kardeşinden Dolayı Memura Ne Gibi Haklar Tanınır

Devlet memurları için kardeşlerinden ötürü bazı haklar tanınmıştır. Peki, bu haklar nedir? Refakat izni olarak tanınan haklar...

MEMURLAR 21.04.2019, 21:22
Kardeşinden Dolayı Memura Ne Gibi Haklar Tanınır

Hangi Haklar Tanınmıştır?
Memurlar kardeşlerinin sağlık durumu mazereti ile kardeşinin yanına atanma isteyebilir. Hayatını başkasının yardımı olmadan idame ettiremeyecek olan kardeşe bakan kimse yoksa naklen atama istenebilir. Bunun için özel eğitim değerlendirme kuruluşundan rapor istenir ve memur olan kardeş, diğer kardeşe vasi olarak atanmalıdır. 

Memur, hayati tehlikesi olan kaza geçiren ya da tedavisi uzun süren bir hastalığı olan kardeşinin tedavisi için refakat izni alabilir.  Bunun içi sağlık kurulu raporu sunulmalıdır. Böylece 3 aya kadar refakat izni alınabilir ve 3 ay daha uzatılabilir. Kardeşin başka bir hastalığından ötürü yeniden 6 ay refakat izni alınabilir. Kurum bu durumlarda memura izin vermekle yükümlüdür. Ancak aynı tarihlerde başka bir memur kardeşinden ötürü refakat izni kullanıyorsa izin vermeyebilir. 

Kardeşten ötürü refakat izni biterse ancak kardeş tedavi olmamışsa 18 aya kadar aylıksız izin alınabilir. Kardeşinden ötürü mazeret izni kullanılabilir. Kardeşi vefat eden memur 7 güne kadar mazeret izni alabilecektir. 

Kardeşi evlenen memur için mazeret izni verilmesi zorunlu değildir. Memur böyle bir izin isterse amiri 10 güne kadar olan mazeret izni verebilir. Bu izin memura yılda bir kez, zorunlu hallerde kullanmak için verilen izindir. Sadece evlenme değil diğer sebeplerle de kullanılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@