Karantinaya Alınan CTE Personellerinin Eşleri İdari İzinli Sayılmalıdır

CTE personellerine karantina uygulanan dönemlerde aile fertlerinin bakımı için eşleri idari izinli sayılmalıdır.

MEMURLAR 08.04.2020, 17:46
Karantinaya Alınan CTE Personellerinin Eşleri İdari İzinli Sayılmalıdır

Mağduriyetler Yaşanıyor

Cezaevlerine korona virüs sıçramaması için Adalet Bakanlığı tarafından sıkı önlemler alınmaktadır. Çünkü cezaevindeki tek bir kişinin hasta olması çok büyük bir salgının fitilini ateşleyecektir. Tutuklu ve mahkumların dışarı ile bağlantısı tamamen kesilmiştir. Tek bağlantı CTE görevlileri olduğu için onlara da karantina önlemi alınmıştır. Buna göre CTE görevlileri 15 gün görev yaptıktan sonra 15 gün yurtlarda karantinaya alınmaktadır. Sağlık sorunu çıkmayanlar yeniden 15 gün görev, 15 gün karantina şeklinde çalışmaya devam etmektedirler.

Görevlilerin eve gitmediği süre içinde aile bireylerinin bakımında güçlük yaşanmaktadır. Okulların uzaktan eğitime geçmesi nedeniyle tüm çocuklar evdedir ve bakıma ihtiyaçları vardır. Şehirlerarası ulaşım yasaklarından ötürü diğer aile bireylerinin çocuklara bakması için gelmesi mümkün değildir. Mümkün olsa dahi böyle bir ihtimal güvenli değildir. Dolayısıyla CTE personelleri ve aileleri birlikte mağduriyet yaşamaktadır. 

Eşleri İçin İdari İzin İstiyorlar

Karantinalı olarak çalışma hayatına devam eden CTE personelleri kamuda çalışmakta olan eşlerinin idari izinli olmasını talep etmektedir. Bu şekilde aile bireylerinin bakımını eşler üstlenebilecektir. Ayrıca virüs kapmaması için olağanüstü tedbirler uygulanan CTE personelleri, çalışmakta olan eşlerinden virüs kapabilecektir. İdari iznin olması ile bu ihtimal en aza indirilecektir. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu konu düzenlenmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)