Kanunda Olmayan Disiplin Cezasını Verdiler

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bünyesinde çalışan bir denetmen yardımcısının statüsünü düz memura düşürdüler.

MEMURLAR 23.05.2018, 07:03
Kanunda Olmayan Disiplin Cezasını Verdiler

İlk Kez Görüldü

A ve B sınıfı olmak üzere ikiye ayrılan memurluk sınıfları arasında pek çok statü farkı bulunmaktadır. Kariyer memurlukları olarak adlandırılan A sınıfı memurluktan düz memurluk olarak adlandırılan B sınıfı memurluğa ise geçiş genel olarak kabul edilmemektedir. Ancak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kanun’da sayılan disiplin cezalarının dışına çıkarak kişinin memuriyet sınıfını değiştirdi.

Ürün denetmen yardımcısı olarak çalışmakta olan personel mobbing ve hakaretlere maruz kaldığı gerekçesiyle daire başkanı hakkında şikayette bulunmuştur. Ancak bu şikayetler neticesinde daire başkanına herhangi bir idari işlem uygulanmamıştır. Bunun yanı sıra adli olarak da şikayetçi olan denetmen yardımcısı, daire başkanı hakkında iddianame hazırlanmasına vesile olmuştur.

Hali hazırda ceza mahkemesinde davası devam eden daire başkanının durumu bu mahkemenin sonucuna göre belirginlik kazanacaktır. Ürün denetmen yardımcısı olarak görev yapan memura da bu süreçte iki farklı disiplin cezası verilmiştir. Bununla da yetinilmeyip memuriyet sınıfının düz memurluğa düşürülmesine karar verilmiştir. Hiçbir kanunda böylesi bir uygulama bulunmaz iken idare böyle bir tasarrufta bulunmuştur. Verilen cezanın kaldırılması için ise idare mahkemelerinde dava açılması gereklidir. Yaşanan bu durum ise ciddi bir tepki topladı. Nitekim kanunlara aykırı bir ceza verilmesi söz konusu dahi olmamalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)