Kamuda Evden Çalışma Hazırlığı Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamu personellerinin evden çalışma için herhangi bir çalışma olmadığını açıkladı.

MEMURLAR 19.03.2020, 21:33
Kamuda Evden Çalışma Hazırlığı Yok

Memurlar İşe Gitmeye Devam Edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şu anki olağandışı durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Alınacak tedbirler ve önümüzdeki süreç hakkında bilgiler verdi. Salgın ihtimaline karşı risk taşıyan devlet memurları idari izinli sayılmıştı.

Kalan memurlar içinse evden çalışma ihtimali soruldu. Bakan Albayrak, bu konuda herhangi bir çalışma olmadığını açıkladı. Yani memurlar işlerine gidip gelmeye devam edecekler. Bu nedenle memurlar olağanüstü dikkatli olmalıdır. 

Ekonomik Tedbirler Neler?

Salgının bir diğer yüzü ise maalesef ki ekonomik kaygılardır. Bakan Albayrak ekonomi ile ilgili tedbirleri de açıkladı. İş dünyasına destek için 100 milyar liralık paket oluşturuldu. Nakit sıkışıklığı için de belirlenen sektörler 3 ay süreyle desteklenecektir. 

Salgın nedeniyle istihdama ara verilirse kısa çalışma ödeneği esnetilebilecektir. Belirlenen sektörlerde stopaj, SGK primleri ve KDV ödemeleri ertelenebilecektir. Bu önlemler piyasaya 50-60 bin lira esneme sağlayacaktır. 

Bakan Albayrak şu an için büyüme ve enflasyon hedeflerine ulaşmak için bir risk görülmediğini belirtti. İlk çeyrek büyüme ile kapatılabilecektir. İlk çeyrek Nisan ayı ile birlikte sona erecektir. Eğer salgın devam ederse ikinci çeyrekte büyüme sorunları görülebilir. Türkiye önceden aldığı önlemler ve salgının son uğradığı ülkelerden olması sebebiyle şu an en avantajlı konumdadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)