Kamuda %30 Tasarruf Hedefi Verildi

Canlı yayında soruları yanıtlayan Bakan Albayrak, kamuda harcamaların kısıtlanarak %30 tasarruf yapılmasını istedi.

MEMURLAR 03.08.2018, 22:55
Kamuda %30 Tasarruf Hedefi Verildi

ABD ile Kriz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak katıldığı canlı yayın programında soruları yanıtladı. ABD ile yaşanan yaptırım krizi sorusuna rasyonel bir akılla süreci yönetmek gerektiğini söyledi. İki ülke ilişkilerinin köklü olduğunu ve hassas bir şekilde sürecin yönetilmesi gerektiğini söyledi. Dış işleri bakanı ile yaptığı görüşme sonrasında ABD ile çözüm yönünde iradendin ortaya konulduğunu aktardı.

Enflasyon ve Faiz

Ekonomi alanında yeni adımlar olup olmayacağı sorusuna Bakan Albayrak, piyasadaki kırılganlığın geçmesi için enflasyonu dizginlemeyi hedeflediklerini söyledi. BDDK’nın cari açığın dengelenmesi tebliği ve MB’nın adımlarını hatırlattı. Enflasyon ve faizlerin önümüzdeki dönemlerde aşağı ineceğini söyledi. 2019 yılında enflasyonun tek hanelere düşeceğini vaat etti.

Sermaye piyasalarının ve pazarın genişliği için önemli adımlar atacaklarını söyleyen Albayrak, güçlü bir ekonomi yönetimi dönemine emin adımlarla yüründüğünü iddia etti. Türk,ye için tehditlerden ziyade fırsatların büyük olduğunu söyleyen Bakan, güçlü ve kararlı ekonomi ile bu fırsatları kullanmak gerektiğini belirtti. küresel ticarette stratejik avantaja sahip bir ülke olduğumuzu hatırlatarak batıdan doğuya sanayi üretimi için politika geliştirmek gerektiğini aktardı. Kamu aklı ve özel sektör mantığı ile dinamik bir sürecin başladığını ve enflasyonun beklentilerin altında olduğunu belirtti. Bakanlıklarla konuşularak tasarruf sürecinin başladığını ve kamuda %30 tasarruf hedeflendiğini söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)