Kamu-Sen'in Memurlara Zam Beklentisi %26

Yaklaşan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde Kamu-Sen yetkilileri %26 oranında zam beklediklerini açıkladı.

MEMURLAR 20.04.2019, 21:21
Kamu-Sen'in Memurlara Zam Beklentisi %26

%26'nın Altını Kabul Etmiyoruz
Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Talip Geylan yaklaşan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde memurlara %26 oranında zam beklediklerini ve bunun altını da kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Hali hazırda memurlara verilen zam oranlarının enflasyonun dahi altında kaldığını belirten Geylan, memurların daha iyi bir yaşam sürebilmeleri için en az %26 oranında zam yapılmasını istediklerini aktardı. Zira hali hazırda enflasyon oranı %19 iken ve yıl sonu beklentisi %14,5 iken memurlara verilecek zam oranları enflasyonun altında kalmamalıdır. Aksi takdirde cepten yemeleri söz konusu olacak ve alım gücü düşecektir.

Geylan'ın değindiği konulardan bir diğeri de öğretmenlik meslek kanunu oldu. Seçimlerden önce kanun çalışmalarının tamamlandığını Milli Eğitim Bakanı ifade etmişti. Geylan da meslek kanunun öğretmenlerin haklarını koruyacak bir şekilde hazırlanıp yürürlüğe girmesi durumunda oldukça faydalı olacağını belirtti. Bu konunun da takipçisi olduklarının sinyallerini verdi. 

Memurlar ise Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme görüşmelerinin memurlar için önemli kazanımlar sağlamasını bekliyorlar. Bu konuda memur sendikalarına da büyük görev düşüyor. Özellikle 3.600 ek gösterge, sözleşmeli memurluk gibi önemli sorunların öncelikli olarak masaya yatırılması bekleniyor. Böylelikle memurların büyük sorunları ortadan kalkacaktır. Sorunlar masaya yatırılsa da Meclis'ten düzenleme çıkması ve kanunlaşması gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Õmer çelik 1 yıl önce
Emekli oldun zaman sizi iyi gün hakimiz alin beyler yarin sizde emekli olsun