Kamu Personeli Ücretlerinde Düzenleme Yapılacak

Kamuda çalışan personellerin aldıkları ücretlerde yaşanan adaletsizlikler yapılacak yeni düzenlemeler ile giderilecek.

MEMURLAR 18.06.2018, 11:11 18.06.2018, 11:12
Kamu Personeli Ücretlerinde Düzenleme Yapılacak

Performans Sistemine Geçilecek

Yıllardan beridir kamu personel sisteminin en büyük sorunlarından birisi olan ücretlendirme konusunda seçim sonrasında yeni bir düzenlemeye gidilecek. Bu kapsamda aynı statü ve görevde yer alan kimseler arasında oluşan ücretlendirme farklılıkları düzeltilecek. Bunun yanı sıra performansa dayalı ücretlendirme sistemine geçileceği de belirtiliyor. Böylelikle daha çok çalışan kamu personellerinin motive edilmesi hedefleniyor. Ancak bu konunun yarım asırdan daha fazla bir süredir gündemde olduğu ancak gözle görülür bir adım atılamadığını da belirtmek gerekir.

Ek Gösterge Düzenlemesi

Meydanlarda sıklıkla dile getirilen hususlardan birisi de ek gösterge düzenlemesi oldu. Bu kapsamda polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve diğer idareciler3600 ek göstergeye tabi olacaklar. Bu sayede hem emekli ikramiyelerinde hem de emekli maaşlarında bariz artışlar yaşanacak. Bu konuda tüm siyasi partiler vaatlerini vermeye devam ediyorlar. Dolayısıyla seçimden sonra gerçekleştirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Seçimlerden sonra gerçekleştirilecek olan işçi alımları da İŞKUR üzerinden gerçekleştirilecek. Zira taşeron sistemine son verildi. Bu sayede işçilerin özlük haklarında da iyileştirme yaşandı. Ayrıca taşeron firmalarına yapılan ekstra masraflardan kurtulunmuş oldu. Ancak KİT’lerde çalışan işçilerin sorunlarının giderilmesi için de çalışmalar yapılacak. KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi için yeni kadro tahsislerinin yapılması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)