Kamu Personeli İçin Genel Mal Bildirimi Yılı

Ülkemizde uygulanan 3628 sayılı mal bildirimim kanunu kapsamında sonu 5 ve 0 ile biten yıllarda kamu görevlileri mal bildirimi yapmak zorunda oluyor.

MEMURLAR 01.01.2020, 12:45
Kamu Personeli İçin Genel Mal Bildirimi Yılı

Özel haller dışında kamu personelleri rüşvet ve yolsuzlukla mücadele kapsamında sonu 0 ve 5 ile biten yıllarda genel mal bildirimim yapmak zorunda oluyor. Bu anlamda en geç Şubat ayının sonuna kadar tüm kamu personelleri genel bal bildirim beyanlarını bağlı buldukları kuruma bildirmek ve beyan formlarını imzalamak zorundalar. Fakat bu durum beraberinde büyük tartışmaları da getiriyor. Birçok kamu personeli teknolojini ve internet kullanımının bu yüksek seviyeye çıktığı bu dönemlerde elle verilen genel mal beyanlarını oldukça çağ dışı bulduklarını belirtiyorlar. Çünkü yapılan mal bildirimleri kurum arasında çeşitli dedikodu ve sorunların çıkmasına neden olabileceği ayrıca özel hayatın gizliliğinin de ihlal edilebileceği ifade ediliyor.

E-Devlet Üzerinden Genel Mal Bildirimi İsteği

Kamu personellerinin çok büyük bir bölümü genel mal bildirimlerinin internet vasıtasıyla özellikle E-Devlet üzerinden yapılması gerektiğini belirtiyor. Şuana kadar böyle bir çalışma olmasa da bu çağ dışı uygulamanın son bulması ve özel hayatın gizliliğinin korunması amacıyla böyle bir çalışmanın yapılabileceği belirtiliyor. Böyle bir çalışmanın Şubat ayına kadar yetişmesi zor görünse de yasa da yapılacak bir değişiklik ile sürenin uzatılabileceği ve mal beyanının elektronik ortamda yapılması sağlayacak çalışmaların hayata geçirilebileceği düşünülüyor. Böyle bir değişikliğe kadar tüm kamu personelleri kendi kurumlarına 2020 Şubat ayı sonuna kadar genel mal bildirimi beyanı yapmak zorunda kalacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@