Kamu Kurumlarında İdari İzin Konusunda Karışıklık Yaşanıyor

Covid-19 salgını sonrasında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri ile kamuda bazı personellerin idari izinli sayılabilmesinin önü açılmıştı.

MEMURLAR 07.04.2020, 22:41
Kamu Kurumlarında İdari İzin Konusunda Karışıklık Yaşanıyor

Net Tanımlamalar Yapılmalı

Mart ayı içerisinde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile Covid-19 salgını karşısında kamu personellerini korumak için birtakım tedbirler alınması öngörülmüştü. Bu tedbirlerden en önemlisi risk grubunda yer alan personellerin idari izinli sayılmalarını sağlamaktı. Ancak yapılan bu düzenlemede kronik hastalıklar ifadesi kullanılarak genel bir açıklama yapma yoluna gidilmişti. Bu hastalıkların neler olduğu konusunda net bir açıklama yapılmamıştı. Kamu kurumlarında bazı hastalıklar bu kapsama dahil edilirken bazıları edilmemektedir. Farklı kamu kurumlarında ise değişik uygulamalar görülebiliyor.

Devlet Personel Başkanlığı’nın kapatılmış olması da net bir görüşün ortaya konmasını engellemektedir. Bu konuda çıkarılacak yeni kararnameler ile net bir açıklama yapılması yoluna gidilebilir. Böylelikle risk grubunda yer alan personellerin daha fazla tehlike altında kalmalarının da önüne geçilmiş olacaktır.

İdari izinli sayılan personellerin evlerinden çalışmaları için de gerekli donanımların sağlanması gerekmektedir. Zira bazı kamu personellerinin işyerindeki bilgisayarlarını mecburen kullanmaları gerekmektedir. Öyle ki idari izinli sayılan personellerin bazıları zorunlu olarak işyerine gelmek durumunda kalıyor. Bu da aslında ciddi bir riskin ortaya çıkmasına neden oluyor. Korona ile mücadelede bu tür hususların özenle yeniden gözden geçirilmesinde fayda vardır. Ayrıca özel sektör çalışanları için de kapsamlı bir çalışma sistemi oluşturulması zorunludur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)