Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Bugün Toplanıyor

Toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine kamu görevlileri hakem kurulunun bugün ilk toplantısını yapması gerekiyor.

MEMURLAR 24.08.2019, 18:35
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Bugün Toplanıyor

Kurul Süreci Başlıyor
5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ve Memur-Sen arasında uzlaşma sağlanamamıştı. Bu sebeple karar yetkisi hakem kuruluna kalmıştı. Şimdi tüm gözler kurulun vereceği karara çevrildi. Memur-Sen tarafından kurula resmi başvuru 23 Ağustos tarihinde yani dün yapıldı. Sıra kurulun yapacağı toplantıya geldi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin başlaması ile çalışma takvimi oluşturulmuştu. Bu takvim ve ilgili yönetmelik gereğince görüşmelerin nasıl devam edeceği belirlenmişti. Belirlenen takvime uyulursa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş başkanlığında bugün toplanmalıdır. Bu toplantıya Memur Sen, Kamu Sen ve KESK'in temsilcileri ile hükümet kanadından temsilciler katılacaktır. Görüşmelerin nasıl geçeceği ve çıkacak olan sonuç merakla bekleniyor.

Kurulun İşi Bu Sene Zorlu Olacak
Daha önceki toplu sözleşme görüşmelerinde 2012 ve 2013 yılları için anlaşma sağlanamamıştı. Ancak o dönemde uzlaşılan ve uzlaşılamayan konular için tutanak tutulmuştu. Kurul yalnızca uzlaşma sağlanmayan konuları değerlendirmiş ve kararını açıklamıştı. Ancak bu sene maalesef resmi olarak tutulan hiçbir tutanak söz konusu değildir. Uzlaşma sağlanamaması sebebiyle Bakan Selçuk tutanak hazırlatmayarak tepki göstermiştir. Bu yüzden de hakem kurulu tüm talepleri sil baştan incelemek zorundadır. 

5 Gün Sonra Karar Çıkmalıdır
Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun toplanma ve çalışma esasları yönetmelikle düzenlenmiştir. Buna göre kurula son başvuru tarihini takip eden gün başkanın çağrısı ile başkanın belirlediği yerde çalışmalar başlar. İşte bu hükme göre ilk toplantı bugün yapılacaktır. 

Kurula başkan ve en az 7 üye katılır. Mazereti olan üyenin yerine yedeği katılır. Kurulun çalışma programı ve başlıklar başkan tarafından belirlenir. Kurula yapılan başvuruların incelenmesi için 5 süre tanınmıştır. Bu 5 gün sonunda karar açıklanmalıdır. Karar toplantıya katılanların çoğunluğu ile alınacaktır. Kurulda çekimse oy kullanılamaz. Oylar eşit olursa başkanın kararı uygulanır. Kurul kararı kesindir ve karardan itibaren 3 gün içinde yazılı olarak taraflara bildirilir. Sonrasında Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@