Kamu Denetçiliği Kurumu YÖKDİL Kararını Verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yapan uzman yardımcıları ve üye oldukları dernekler YÖKDİL’in uzmanlık sınavlarında kabul edilmesini talep ettiler.

MEMURLAR 07.04.2018, 06:15
Kamu Denetçiliği Kurumu YÖKDİL Kararını Verdi

Hakkaniyete Aykırı
Kamu Denetçiliği Kurumu uzman yardımcılarının başvurularının ardından bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirmesinde YÖKDİL sınavının akademik eğitimde ve yükselmede kullanılırken diğer kurumlarda kullanılamamasının hakkaniyete aykırı olduğuna kanaat getirildi. Bu sebeple de YDS ile eşdeğerliğinin belirlenmesi için YÖK’ten bir çalışma yapılması talep edildi. 

Ayrıca KDK almış olduğu tavsiye niteliğindeki kararda uzman yardımcılarının uzman kadrolarına geçmek için ihtiyacı olan yabancı dil puanı için girebilecekleri sınavlar arasına YÖKDİL’in de eklenmesi gerektiğine karar verdi. Bu kararı ise Başbakanlık, Devlet Personel Başkanlığı, ÖSYM ve YÖK’e gönderdi. Bu aşamadan sonra kurumlar tarafından yapılacak çalışmalar ile mevzuat değişikliğine gidilmesi söz konusu olabilecektir. Ancak alınan bu kararın tavsiye niteliğinde olduğunu da unutmamak gerekir. 

YDS ile YÖKDİL Farkı
YDS ülkemizde yer alan başta tüm kamu kurumları olmak üzere özel kuruluşlar tarafından da dikkate alınan bir sınavdır. Ancak YÖKDİL sadece akademik eğitim için ve akademi yükselme sınavları için kullanılmaktadır. YÖKDİL, YDS sınavına nazaran bir hayli kolaydır. Bu sebeple de YDS’den yeterli puan alamayan kişilerin yöneldiği bir sınav olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır. 

YÖK ve ÖSYM tarafından yapılacak eşdeğerlik çalışması neticesinde ise her iki sınavın puanlarının birbirlerine eş kabul edilmesi de YDS’nin önemini ortadan kaldıracaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)