Kampanya İçin Memur Maaşından Kesinti Yapılabilir mi?

Korona virüs nedeniyle başlatılan kampanya kapsamında bazı kurumların memurun zorunlu kesinti yapılması yasaya uygun olmadığı gibi tasvip edilemez.

MEMURLAR 01.04.2020, 20:20
Kampanya İçin Memur Maaşından Kesinti Yapılabilir mi?

Yargıtay’dan Yardım Talimatı

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyası kapsamında şimdiden 28 milyon lira bağış toplandı. Bireysel ya da kurumsal olarak bağışlar yapılmaya devam ediliyor. Kampanyaya katılım tamamen gönüllülük esasına tabidir ve herkes dilediği miktarda bağış yapabilmektedir.

Diğer yandan bazı kurumlar, kamu personelleri adına yardım yapılması kararı aldı. Yargıtay tarafından yardım kampanyasına katılım için talimat verildi ve miktar da belirtildi. Hakim ve savcıların en az 1.000 TL, diğer personellerin ise en az 100 TL yardımda bulunması talimatı verildi.

Diğer yandan BOTAŞ da personellerine mesaj yoluyla kampanyaya katılım talimatı verdi. Çalışanların unvanlarına göre miktarı 200 ile 400 lira olarak belirledi.

Çalışanlar bu talimatlar karşısında ne yapacakları konusunda kararsız kaldı. Emre itaat etmemeleri halinde disiplin cezası alıp almayacakları sorusu akılları karıştırdı. Ancak bu talimatlar yasal bir emir olmadığı için memurun itaat etmesi gerekmez. Herhangi bir yaptırımın uygulanması da yasal değildir. 

Kurumlar Bağış Talimatı Verebilir Mi?

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, milli dayanışma kampanyasının sadece gönüllülük esasına dayandığını açıkladı. Bu nedenle hiçbir kamu kuruluşu kampanyaya destek için memurun maaşından kesinti yapamaz, memurun yardım yapması için talimat veremez.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)