Kadroya Geçen Taşeronların Maaş Tarihi Sorunu Çözüldü

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçen taşeron işçi çalışanların ücretlerinin farklı tarihlerde almasına yönelik sorun bakanlık tarafından çözüme kavuşturuldu.

MEMURLAR 11.04.2019, 15:19
Kadroya Geçen Taşeronların Maaş Tarihi Sorunu Çözüldü

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin aylık ücretlerinin ödenmesine yönelik yaşanan sorunlar ve farklı uygulamalar neticesinde Tez-İş-Koop. Kamu tarafından sorduğu görüşe istinaden açıklama yayınladı. Kamu idarelerinde maaş ödeme tarihleri ile ilgili bazı kurumlarda farklı zamanlarda aylık ücretlerin yatırılması pek çok kurumda büyük sıkıntılara yol açtığı iddia ediliyordu.

Bakanlık Soru İşaretlerini Giderdi
Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin aylık ücretlerinin ödenme zamanı ile ilgili yayınladığı görüş yazısında ise akıllarda soru işaretinin kalmamasına yönelik net ifadeler kullandı. Kamu idarelerinde maaş ödeme tarihleri ile ilgili bazı kurumlarda farklı zamanlarda aylık ücretlerin yatırıldığı ve bunun mevzuata aykırı olduğu sendikalar tarafından yoğun bir şekilde ifade ediliyordu. 

Bakanlık tarafından sunulan 28 Mart 2019 tarihli görüş yazısında; Devlet Memurları Kanunu Tebliği ve ilgili mevzuat hükümlerine atıfta bulunarak aylık ücretlerin her ayın 14'ünde alınacağı ile ilgili kesin görüşler yer aldı.  Bakanlığın atıfta bulunduğu 289 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4.maddesinde "Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışanların aylık ücretlerinin ödenmesinde de yukarıdaki hükümler dairesinde işlem yapılır" ifadeleri yer alıyor. Bakanlık vermiş olduğu bu görüş yazısı ile yaşanan farklı uygulamaların sona ermesini sağlamıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Asiye dalkılıç 1 yıl önce
Kamu personel alımı ben işkurdan körfez kent imam hatip lisesi temizlik işcisiyim kamuya geçebilirmoyim sezon luk çalışiyodum