Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Yeni Sosyal Hakları

Ülkemizde yapılan yasal düzenleme sonucu kadroya geçen taşeron işçilerin sosyal haklarında da iyileşmeye gidildi.

MEMURLAR 22.04.2018, 09:54
Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Yeni Sosyal Hakları

Ülkemizde yüz binlerce taşeron işçi yapılan düzenleme sonucu kadroya geçirilmiş durumdadır. Ve Kadroya geçen çalışanlar ne gibi haklara kavuştukları konusunda resmi bir açıklama beklerken hükümet tarafında bu konu ile ilgili detaylı bir açıklama geldi. Buna göre kadroya geçen çalışanların soysak haklarında oldukça ciddi iyileştirilmeye gidildiği görülmektedir.

Çocuk ve Isınma Yardımı
Kadroya geçen işçilere 3 çocuğu geçmemek şartı ile çocuk başına 25 TL yardım yapılacağı açıklanmıştır. Ayrıca kadroya geçen taşeron işçilere aylık 30 TL ısınma yardımı yapılacağı belirtilmiştir.

Çocuklara Eğitim Parası
Kadroya geçen işçilerin çocuklarının eğitimi için eğitim derecesine göre yıllık 100 ile 140 lira yardım verecek. Bayramlarda da işçilere 75 lira ekstra bir yardım verileceği açıklanmıştır. Bunun yanında evlenen işçilere de 140 lira bir bedel ödenmesi kararlaştırılmıştır. 

45 Güne Kadar Mazeret İzni Hakkı
Kadroya geçen işçilere mazeret bildirmeleri ve mazeretlerinin kabul edilmesi halinde 45 güne kadar ücretsiz izin hakkın tanınmıştır. Ayrıca eşi doğum yapan çalışanlara 5 gün, eş ve çocuk ölümlerinde 6 gün ve çalışanların evlenmelerinde ise 5 gün izin hakkı tanınmıştır.

Gece Mesaisi Zammı
Kadroya geçen işçilerin saat 20.00 ile 06.00 arasındaki çalışmaları gece mesaisinden sayılmasına karar verilmiştir. Ayrıca bu saatler arasında alınacak ücretler yüzde 10 oranında zamlı olacaktır. Ayrıca fazla çalışma ücreti normal ücretin yüzde 60 zamlısı olarak ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)