Kadroya Alınmayan Taşeron KDK’ya Başvurdu ve Kadro Aldı

Üniversite bünyesinde güvenlik şefi olarak çalışan bir taşeron işçi kadroya alınmayınca KDK’ya başvurdu ve talebi kabul edildi.

MEMURLAR 09.06.2018, 00:08
Kadroya Alınmayan Taşeron KDK’ya Başvurdu ve Kadro Aldı

Dostane Çözüm

Üniversite özel güvenlik şefi olarak çalışırken kadroya geçmek için başvuru yapan personelin başvurusu kurumu tarafından güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek olumsuz sonuçlandırıldı. Bunun üzerine harekete geçen güvenlik görevlisi Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. Başvurusunda hakkında verilen kararın haksız olduğunu ve görevine iade edilmeyi beklediğini ifade etti.

KDK yaptığı incelemeler neticesinde kurumu dostane çözüme davet etti. Üniversitenin de bunu kabul etmesinin üzerinden güvenlik görevlisi yeniden kadroya alındı.

Kadro Alamayanlara Umut Oldu

Türkiye genelinde güvenlik soruşturması nedeniyle kadro alamayan pek çok taşeron işçi bulunmaktadır. Üstelik bu işçiler hangi sebeple güvenlik soruşturmalarının olumsuz neticelendiğini dahi bilmiyorlar. İşte bu durum ciddi manada sorunlara neden oluyor. Ancak güvenlik görevlisi tarafından alınan bu sonuç diğer kişiler için de umut oldu. Böylelikle diğer taşeron işçiler de başvurularını yapacak ve kadroya geçme haklarını elde edebilecekler.

KDK’nın kararları her ne kadar bağlayıcı olmasa da yine de büyük bir başarının elde edildiğini ifade edebiliriz. Eğer KDK ile istenilen sonuç alınamaz ise bu durumda idare mahkemesine dava açılması mümkün olacaktır. Güvenlik soruşturması somut verilere dayanmadan gerçekleştirilmesi durumunda idare mahkemesi bu kararı bozacaktır. Böylelikle idare mahkeme kararını uygulamak durumunda kalacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)