Kadrolu Taşeronun Sorunları İçin Yargı Yolu

Öz Sağlık İş Sendikası tarafından kadro alan taşeronun sorunları için yargı yoluna başvurulacağı açıklandı.

MEMURLAR 26.01.2019, 21:20
Kadrolu Taşeronun Sorunları İçin Yargı Yolu

Yargı Süreci Oldukça Yoğun Olacak
Öz Sağlık İş Sendikası, kadroya geçen taşeron işçi üyelerinin yaşadığı sorunların derhal çözülmesi için konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı. İdarelerin farklı uygulamalarından ortaya çıkan sorunlar ve kadro sürecindeki genel sorunlar mahkemeye taşınacak. Sürekli işçi olan ve belediye şirketlerinde taşeron ücret artışında adaletsizlikle karşı karşıya kalmıştır. Asgari ücretle çalışan ise asgari ücrette yaşanan yüzdelik artıştan yararlanamamıştır. Kadroya geçmek için daha önceki alacaklarından feragat eden işçiler emekli olurken, tazminat konusunda mağdur ediliyor. 

Başta bu sorunlar olmak üzere daha pek çok sorunun beklediği hatırlatıldı. Tüm bu sorunlar için gerekli davaların açılacağını ve sorunun yargıda çözümü için çalışılacağı açıklandı. 

112 ambulans şoförlerinin 1 saatlik ara dinlenmeleri için açılan dava halen devam etmektedir. Diğer yandan 11 günden fazla çalışmasının karşılığını alamayan işçiler için dava açılacaktır. En az 7,5 saat ara dinlenme belirlenmesine rağmen bu molanın kullandırılmaması da yargıya taşınacak. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak ek ders ücreti karşılığı çalışanlarının hukuki statülerinin belirlenmesi için de çalışma başlatılacak. Sonuç alınamazsa yargı yoluna başvurulacak.
Tüm bu sorunların çözümü için şimdiye kadar girişimler yapılsa da sonuç alınamayınca son çare olarak yargı yolu denenecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Zeynep Demiralp 1 yıl önce
%70.raporlu yum bana uygun alanda calış mak ıstoyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@