İttifak Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı

Türkiye 2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine giderken AK Parti ve MHP arasında milli mutabakat ittifakı gündeme geldi.

MEMURLAR 18.01.2018, 21:25
İttifak Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı

Bu konuda hızlı bir şekilde adımlar atılırken bir de ittifak komisyonu kuruldu. Her iki partiyi de temsilen 3’er kişinin katıldığı bu komisyon ilk toplantısını TBMM Genel Sekreterliği’ne ait toplantı salonunda gerçekleştiriyor.

Ülkenin Geleceğini Belirleyecek

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte artık adayların %50+1 oy almaları gerekiyor. Son olarak yapılan 16 Nisan Anayasa Referandumunda bu oranı AK Parti ve MHP ittifakı ile sağlanabilmişti. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de böylesi bir sorun ile karşılaşmamak için AK Parti ve MHP ittifak çalışmalarına şimdiden başladı. 

Her iki tarafın şartlarının neler olacağı ve nasıl bir ittifak yöntemi izleneceği henüz bilinmiyor. Ancak görüşmenin neticesinde bir açıklama yapılması bekleniyor.

Toplantıya Katılan İsimler

Toplantıya AK Parti tarafını temsilen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti sözcüsü Mahir Ünal ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop katıldı.

MHP’yi temsilen ise İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Afyon Milletvekili Mehmet Parsak ve Genel Sekreter Yardımcısı görevini yürüten Mustafa Kalaycı katıldı.

Tarafların üzerinde anlaşacağı hususlar kamuoyuna duyurulacak ve bu yönde de gerekli kanuni düzenlemeler yapılacak. Bu sayede ittifak yasal olarak da mümkün bir hale gelecek. Böylelikle Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sırasında iki parti ortak bir çatı altında ancak kendi partilerinin isimleri ile seçime girebilecekler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@