İstifa Edip Yaşı Bekleyen Memurun Emeklilik Hakları

Devlet memuru olarak çalışıp yaş şartı hariç diğer şartları yerine getiren bir kişinin istifa ettikten sonra vefat etmesi durumunda emeklilik hakları hak sahiplerine dağıtılır.

MEMURLAR 22.07.2019, 21:00
İstifa Edip Yaşı Bekleyen Memurun Emeklilik Hakları

Maaş Nasıl Paylaştırılır?
Bir devlet memurunun vefat etmesi durumunda emeklilik maaşı geride kalan eş ve çocuklarına paylaştırılır. Bu kapsamda birtakım oranlamalar yapılmıştır. Çeşitli şartlara ve durumlara göre bağlanacak maaş miktarı değişiklik gösterebilecektir. Örnek olarak verecek olursak vefat eden emekliliği yaş hariç hak etmiş bir memurun emekli ikramiyesi ve emekli maaşı eşi ile çocuklarına dağıtılır. Eğer sadece eşi var ise ve eşi devlet memuru değilse ya da memur statüsünde emekli maaşı almıyorsa maaşın %75’İ sağ eşe verilir. Eğer memuriyet ile ilişkili bir maaş alıyorsa bu durumda %50 maaş bağlanır. 

Eğer geride çocuklar da bulunuyorsa bu durumda oranlamalar da değişecektir. Bu durumda eş %50 oranında pay alırken çocukların her birisi %25 oranında pay almaktadır. ancak eş ile birlikte bir yetimin bulunması durumunda eş %60, yetim ise %30 oranında maaş alacaktır. 

Çocukların Maaş Alması İçin Konulan Şartlar
Eşler için herhangi bir koşul aranmazken çocukların maaş alabilmeleri için birtakım şartlar belirlenmiştir. Bu kapsamda çocuklar eğitim gördükleri süre boyunca 25 yaşına kadar maaş alabilmektedir. Ancak bu yaştan önce evlenilmesi durumunda maaş kesilecektir. Erkek her türlü durumda 25 yaşından sonra maaş alamazken kız çocuk eğer dul kalmış ise 25 yaşından sonra da maaş alabilmektedir. 

Emekli İkramiyesi 
Yukarıda belirttiklerimize ek olarak vefat eden memurun emekli ikramiyesi de boşa gitmeyecektir. Bu durumda ne kadar hizmet yılı var ise o kadar emekli ikramiyesi bağlanacak ve hak sahiplerine payları kadar dağıtılacaktır. Örneğin 20 yıllık hizmeti bulunan bir memur vefat etmesi durumunda 20xson maaşı kadar emekli ikramiyesi alacaktır. 

Resmi İşlemler
Memur olan kişinin vefat etmesi durumunda emekli ikramiyesi ile emekli maaşı otomatik olarak bağlanmamaktadır. Bu yüzden hak sahiplerinin başvuruda bulunması gereklidir. Bu başvuru ise yazılı dilekçe ile gerçekleştirilmelidir. Eğer bu dilekçe yazılmaz ise hak sahiplerine herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. 

Bu işlemlerde muhatap Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Tüm hesaplamalar bu kurum tarafından gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla başka kurumlarla zaman kaybedilmemelidir. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacağını iddia eden tanımadığınız kişilere de güvenmemeniz gereklidir. zira bu tür işlemlerde çok sayıda mağduriyetler ortaya çıkabilmektedir. Eğer hukuki süreci yönetecek birisini arıyorsanız barolara kayıtlı avukatlardan hizmet almanız sizler için daha isabetli olacaktır. Aksi takdirde büyük kayıplarla karşı karşıya kalabilir ve bu kayıpları telafi etmeniz de mümkün olmayacaktır. Tüm işlemlerin yazılı bir şekilde ilerlemesi hem geçerlilik hem de ispat açısından son derece önemli olan hususlar arasında yer almaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Kamu yönetimi mezunuyum 1 yıl önce
Kamu yönetimi mezunuyum kamu yönetimi mezunlarına kadro açılmasını istiyoruz Kamu yönetimi mezunlarına ağırlık verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn