İstanbul’da Mesai Saatleri Ramazan Ayı İçin Yeniden Düzenlendi

İstanbul Valiliği tarafından Ramazan ayı için mesai saatleri 09.00-12.30 ile 13.00-16.30 olarak yeniden düzenlendi.

MEMURLAR 22.04.2020, 19:30
İstanbul’da Mesai Saatleri Ramazan Ayı İçin Yeniden Düzenlendi

Ramazana Özel Mesai

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Ramazan ayının başlangıcından, Ramazan bayramı sonuna kadar uygulanacak mesai saatlerini açıkladı. Normalde mesai saatleri 08.30- 12.30 ile 13.00-17.00 saatleri arasında yapılmaktaydı. Ramazan ayında ise mesailer 09.00-12.30 ile 13.00-16.30 olarak yeniden düzenlendi. Görüldüğü gibi mesai saatlerinde 1 gün için 1 saat azaltılmıştır. Bu bir saat de personelin yemek yeme vakti olarak düşünülebilir. 

Yeni mesai saatleri düzenlemesi daimi olmayıp sadece 27 Nisan Pazartesi günü ile 27 Mayıs Çarşamba günü arasında uygulanacaktır. Uygulama yalnızca İstanbul’da yapılacaktır ve diğer illerdeki personeli kapsamamaktadır. 

Koronaya Olumlu Etkisi Olacak

Korona virüs vakalarının en yaygın görüldüğü yer olan İstanbul’da salgının yayılması için de mesai saatlerinin değiştirilmesi önem arz etmektedir. Böylece trafikte yoğunlukta ve insanların işe gidiş geliş saatlerindeki yığılma da azaltılacaktır. Personellerin bir kısmı veya özel sektörde çalışanlar eski mesai saatleri ile çalışmaya devam edecektir. Bir kısım personel ise yeni mesai saatleri kapsamına girecektir. Bu şekilde işe gidiş geliş saatlerinin çakışması önlenecektir.

Özel kanun, yönetmelik ve tüzüklerle mesai saatleri özel olarak düzenlenen personeller bu düzenlemenin dışında kalacaktır. Örneğin polis, asker ya da sağlık çalışanları vardiyalı olarak çalışmaya devam edecektir. Personellerin mesai saatleri için amirleri tarafından belirleme yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)