İş Mahkemelerinde Arabuluculuk Dönemi Başlıyor

İşçi ve işveren uyuşmazlıklarında İş Mahkemelerinde dava açmadan önce, arabulucuya gidilmesini zorunlu kılan sistem 1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor.

MEMURLAR 29.12.2017, 20:02
İş Mahkemelerinde Arabuluculuk Dönemi Başlıyor

Değişikliğe göre işçi ve işveren uyuşmazlıklarında arabulucuya gitmek dava şartı olarak kabul edildi. Yani arabulucuya gitmeyen iş mahkemesinde dava açamayacak. Bu değişiklik yaklaşık 14 milyon çalışanı ilgilendiriyor. 

Hangi Uyuşmazlıklarda Arabulucu Zorunlu?

İş Mahkemeleri Kanununda yapılan değişikliğe göre, bireysel veya toplu iş sözleşmesi olması fark etmeksizin bu sözleşmeye dayanarak açılan işçi veya işveren alacağı, tazminatı ile işe iade talepli davalarda arabulucuya başvurmak dava şartı olarak aranacak. işçi ve işveren arasındaki kıdem ve ihbar tazminatı, yıllık izin, fazla mesai gibi konulardaki uyuşmazlıklarda işçi ve işveren önce arabulucuya gidecek. 

İş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan tazminat talepleri ve bunlara ilişkin diğer davalar kapsam dışı bırakıldı.

Yargı Yükü ve Masraflar Azaltılacak

Arabulucuya başvurma süresi sözleşmenin sona ermesinden itibaren 1 ay olacak. Arabulucu görüşmeleri 3 hafta içinde sonuçlandıracak. Zorunlu hallerde bu süre 1 hafta uzatılabilecek. Taraflar görüşmeye katılmazsa, anlaşmaz sağlanırsa ya da anlaşma sağlanmazsa arabulucunun görevi sona erecek. Arabulucu marifetiyle anlaşma sağlanamazsa dava açılabilecek. Dava dilekçesine arabulucu tutanağı da eklenecek. 

Bazı sorunların arabulucu ile çözülmesi sağlanacak. Böylece yargı yükü azalırken, uyuşmazlıkların da kısa sürede çözülmesi sağlanacak. Ayrıca dava masrafları yapılmayacağı için ekonomik bir çözüm olacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@