İnce, Davası Olmayan KHK’lıları Direkt Göreve İade Edeceğini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen ancak haklarında dava açılmayan kişilerin görevlerine iade edileceğini açıkladı.

MEMURLAR 20.06.2018, 11:17
İnce, Davası Olmayan KHK’lıları Direkt Göreve İade Edeceğini Açıkladı

100 Gün İçerisinde İade Edecek

15 Temmuz sonrası KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen ancak haklarında herhangi bir dava açılmayanlar ile ilgili Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce önemli açıklamalarda bulundu. İnce seçilmesi durumunda ilk 100 gün içerisinde bu kişilerin görevlerine iade edileceklerini belirtti. Haklarında dava açılan ve mahkeme süreci devam edenler hakkında ise mahkeme süreçlerinin bekleneceğini ifade etti. Mahkeme süreci sonu olumlu olursa bu kişilerin de görevlerine iade edileceği İnce’nin mesajları arasında yer aldı.

OHAL Komisyonu Yetişemiyor

Muharrem İnce tarafından dile getirilen bu durum OHAL Komisyonu’nun yavaş işlemesine karşı da bir çözüm getirebilecek. Öyle ki Komisyon hali hazırda 20 bin dosyayı karara bağlarken 90 bin dosya henüz beklemeye devam ediyor. Mahkeme süreçleri esas alınarak başvurular karara bağlanırsa bu durumda çok daha hızlı bir şekilde başvuruların neticelendirilmesi mümkün olabilecektir.

OHAL Komisyonu aylık olarak 5 bin dosyayı karara bağlamaya devam ediyor. Bu hızla devam etmesi durumunda geri kalan dosyaların bir buçuk yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Ancak bu süre ihraç edilen kişilerin mahkemeye erişimleri için oldukça uzun bir süre anlamına geliyor. Bu sebeple farklı bir düzenleme ile masumların görevlerine iade edilmeleri gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)