İhraç ve Açıktaki Memurlar İçin Yeni Düzenleme

OHAL sonrasında yönetimin nasıl olacağını düzenleyen yeni kanun metni tasarısı TBMM’ye sevk edildi ve bu tasarıda ihraç ve açıktaki memurları ilgilendiren yeni düzenlemeler yer aldı.

MEMURLAR 16.07.2018, 23:24
İhraç ve Açıktaki Memurlar İçin Yeni Düzenleme

Mali Haklar Ödenecek

Kamu görevinden haksız bir işlemle çıkarılan personellerin mali hakları geriye dönük olarak ödenecek. Böylelikle açığa alındığından göreve iade edildiği zaman dilimine kadar geçen tüm alacakları atama yapılan kurum tarafından ödenecek. Ayrıca daha önce KHK ile görevlerine iade edilenler haklarını sorunsuz bir şekilde alırken komisyon ile görevine iade olanlar alamıyorlardı. İşte bu ayrımcılık da ortadan kaldırılmış oldu.

Aynı Kuruma Atama Şartı

Eski düzenlemeye göre memurlar farklı kurumlara atanabiliyorlardı. Ancak yeni düzenleme sayesinde aynı kuruma atama yapılması zorunlu hakle getirildi.  Akademisyenler ise Ankara, İzmir ve İstanbul haricindeki 2006 yılından sonra kurulmuş olan üniversitelere tercihlerine göre atanmaya devam edecek. Asker polisler için ise farklı bir düzenlemeye gidildi. Asker ve polislerin görevlerine iade edilmesine kurumları rıza göstermez ise bu durumda araştırmacı kadrolarına atanmalarının önü açıldı.

Açıkta Kalma Süresi

Yeni kanun teklifi ile birlikte açıkta kalma süresi 1 yıla çıkarıldı. Hali hazırda beklemeye devam eden memurlar ise 1 yıl kadar açıkta bekletilebilecek. Eğer ihtiyaç var ise bu süre 1 yıl daha uzatılabilecek. Önümüzdeki 3 yıllık süre içerisinde ihraçların devam edebileceğini de ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)